برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات منتخبی از فرمولاسیون های گیاهی موجود در بازار دارویی ایران بر عملکرد کبدی در رات

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: موحديان عطار احمد,عسگري صديقه,نادري غلامعلي,صادقي منصورخاني حسين
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: ديدگاه عمومي در مورد ايمن بودن فرآورده هاي گياهي منجر به افزايش مصرف اين محصولات شده است. با توجه به توزيع محصولات گياهي و خطر خود درماني بيماران و نيز با توجه به گزارشهاي موجود در خصوص اثرات سمي برخي از گياهان دارويي تحقيق حاضر انجام گرفت.
روشها: بدين منظور اثرات قطره هاي پروستاتان، شير افزا، سنكل و هايپيران در دوزهاي مختلف شامل دوز حداقل، دوز حداكثر و 5/2 برابر دوز حداكثر ارايه شده در بروشور قطره ها بر عملكرد كبدي رات مورد بررسي قرار گرفت. دوزهاي مورد نظر براي مدت 50 روز بطريق خوراكي (feeding tube)
به حيوانات تزريق و پس از اتمام دوره فاكتورهاي مربوط به عملكرد كبدي در سرم راتهاي تيمار با استفاده از روش اسپكتروفتومتريك اندازه گيري گرديده و كبد حيوانات نيز از نظر پاتولوژيك مورد بررسي قرار گرفت.
بحث و نتيجه گيري: نتايج حاصل نشان مي دهد كه قطره پروستاتان در دوزهاي تجويز شده تغيير معني داري بر پارامترهاي اندازه گيري شده نداشته ولي قطره شير افزا در بالاترين دوز تجويز شده باعث افزايش
LDH به ميزان 34% نسبت به كنترل گرديده و قطره هاي سنكل و هايپيران نيز در دوزهاي بالا باعث افزايش آنزيمهاي ALT، AST و LDH نسبت به گروه كنترل شده اند. يافته هاي هيستولوژيك تاثير احتمالي قطره هاي سنكل، هايپيران را بر سلولهاي بافت كبدي نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 34  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی