برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات وانادیل سولفات بر ساختار فوق ریزبینی سلول های بتای پانکراس در موش صحرایی مبتلا به دیابت قندی تجربی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: محمدي محمدتقي,مصباح سيدفخرالدين,دهقان غلامعباس
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: واناديل سولفات (واناديوم) علاوه بر عملکرد شبه انسوليني در رابطه با ديابت داراي اثرات ترميمي بر سلولهاي بتاي پانکراس تخريب شده توسط استرپتوزوتوسين در موشهاي صحرايي ديابتي ميباشد. در اين مطالعه اثرات واناديوم بر ساختار فوق ريزبيني سلولهاي بتاي پانکراس موشهاي صحرايي سالم و ديابتي بررسي شده است.
روش: 31 سر موش صحرايي به صورت تصادفي به سه گروه به شرح زير تقسيم شدند. گروه نرمال (n=12)
در طول آزمايش هيچگونه درماني دريافت ننمودند. در 19 حيوان با تزريق استرپتوزوسين (40mg/kg) ديابت با قندخون 500-600mg/dl ايجاد نموده و به صورت اتفاقي به دو گروه 2 (n=9) و 3 (n=10) تقسيم شدند. گروه 2 فقط از آب آشاميدني استفاده نموده و گروه 3 از محلول پايه واناديل سولفات (1mg/ml) به جاي آب استفاده نمودند. در پايان دوره دو ماهه حيوانات را بعد از بيهوشي عميق کشته و پانکراس آنها جهت آماده سازي براي مطالعه ميکروسکوپ الکتروني برداشته شد.
نتايج: ميزان قند خون در حيوانات گروه 2 تغيير نکرده
(557±7mg/dl) ولي در گروه 3 واناديوم توانست آنرا تا حدود 40% کاهش دهد. ساختمان فوق ريزبيني سلولهاي بتا گروه ديابتي وجود قطعه قطعه شدن کروماتين، گرانولهاي ترشحي غير طبيعي و کم، قطعه قطعه شدن شبکه اندوپلاسمي، ميتوکندري با غشا غير طبيعي و بدون کريستا و واکوئوليزه شده که همگي تاييد کننده تخريب و آپوپتوزيس سلولهاي بتا مي باشند، مشاهده شد. واناديوم در گروه 3 تقريبا توانست عمده موارد ذکر شده را رفع و با افزايش گرانولهاي انسولين با مشخصات طبيعي و گسترش اندامکهاي داخل سلولي، ساختار آنهارا شبيه سلولهاي نرمال به نمايد.
نتيجه گيري: واناديوم بواسطه اثرات ترميمي و تکثيري بر روي سلولهاي بتاي پانکراس موشهاي صحرايي ديابتي شده قادر است با ترميم و گسترش اندامک هاي داخل سلولي، احتمالا سنتز و ذخيره انسولين را در اين سلولها امکان پذير ميکند
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 60  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی