برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ارزیابی هیدروژئولوژیکی آبخوان سازند سخت مس سرچشمه

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ساماني نوذر,رحيم پور ندا,پسندي مهرداد*
 
 *شيراز، دانشگاه شيراز، دانشکده علوم، بخش علوم زمين، 71454
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

معدن مس سرچشمه يكي از بزرگترين معادن رو باز دنيا مي باشد. در اين معدن با توجه به پايين رفتن عمق حفاري و هم تراز شدن محدوده استخراج با سطح تراز آبهاي زيرزميني و در نتيجه ورود آب به پيت معدن در امر استخراج اختلال ايجاد شده است. براي ادامه معدنكاري و عمليات استخراج بايد معدن به روش مناسبي زهكشي گردد كه اين امر مستلزم ارزيابي خصوصيات هيدروليكي آبخوان است. اين منطقه از سازندهاي سخت نظير آندزيت، هورنبلند و گرانوديوريت تشكيل شده است.
درز و شكافها در سازندهاي سخت به شدت بر جريان سيال در اين مناطق اثر مي گذارند. معادلات رايج جريان كه براي آبخوان هاي همگن ارايه گرديده اند براي توصيف جريان در سنگهاي درز و شكافدار مناسب نمي باشند. مكانيسم جريان سيال در سنگهاي درز و شكافدار بسيار پيچيده است در نتيجه مدلهاي مربوطه نيز از تعداد زيادي پارامتر تشكيل شده اند كه با توجه به پيچيدگي و حجم زياد محاسبات، اين مدلها براي تجزيه و تحليل آزمون پمپاژ از جذابيت كمتري برخوردار مي باشند.
از آنجايي كه رفتار آبخوان مورد پمپاژ به وسيله ناهمگني و همچنين توسط شرايط مرزي داخلي و خارجي كنترل مي شود بدين جهت پيش بيني صحيح پارامترهاي آبخوان نياز به تعيين نقش عوامل مذكور در رژيم جريان آبخوان دارد. آناليز مشتق تشخيص بخشهاي مختلف رفتار آبخوان در طي آزمون و جداسازي قسمتي كه جريان شعاعي حكم فرماست را امكان پذير مي سازد.
روش هاي معمول آناليز نمودارهاي افت - زمان به همراه منحني هاي مشتق افت - زمان و سپس تلفيق با زمين شناسي منطقه طبيعت ناهمگني و اثر آن بر عكس العمل آبخوان در مقابل پمپاژ را آشكار مي سازد.
با استفاده از آناليز نتايج آزمايش پمپاژ و بكارگيري روش مشتق گيري و مدل (Kazemi et al, 1969) مشخص گرديد كه منطقه مورد نظر از مدل تخلخل دو گانه پيروي مي كند و آبخوان آب زيرزميني اين منطقه با استفاده از اين روش ها ارزيابي و پارامترهاي آن تعيين شده است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 168   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی