برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثرات تولوئن بر کبد موش سفید نر بالغ

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: نظري مژگان,شميلي سيروس,دايي پور نير
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: تولوئن C7H8 از تصفيه نفت خام توليد مي شود و به عنوان ماده خام در توليد حلال، روغن جلا، ضد زنگ، چسب، لاك الكل، عطر، رنگ و تينر بكار مي رود. با توجه به كاربرد فراوان تولوئن در صنعت و سمي بودن آن تصميم گرفتيم كه اثرات خوراكي آن را روي بافت كبد در موش هاي نر بالغ بررسي كنيم.
روشها: آزمايشات بر روي موش هاي بالغ 8 و نابالغ 4 هفته اي با ميانگين وزني 30 گرم انجام شده است. به موش هاي تيمار در مدت 25 روز، روزانه مقدار
0/1cc محلول تولوئن با روغن زيتون (059/0 تولوئن + 041/0 روغن) با عيار 1700 mg/kg وزن موش خورانده شده است. در خاتمه پس از تشريح، كبد را خارج نموديم و پس از طي مراحل توزين، تثبيت، قالب گيري، برش و رنگ آميزي، در نهايت ساختار آنها در مقايسه با موش هاي شاهد مورد مطالعه ميكروسكوپي قرار گرفت. نتايج مشاهده شده در موش هاي تيمار عبارتند از: 1- حضور سينوزئيدهاي گشاد شده اطراف هپاتوسيت ها كه نشان دهنده التهاب كبد است. 2- عدم توسعه زياد مجاري صفراوي دور لوبي و لوبولي مي تواند ناشي از كاهش فعاليت صفرا سازي باشد. 3- ابعاد نابرابر لوبولها و سلولهاي هپاتوسيت حاكي از توزيع نامساوي و نامتعادل خون در حوزه هاي مختلف لوبولهاي كبدي است. 4- افزايش تعداد سلولهاي هپاتوسيت دو هسته اي نسبت به تك هسته اي نشان از تحريك شدن كبد در جهت ترميم و يا افزايش فعاليت آن مي باشد. 5- افزايش سلولهاي ماكروفاژ كبدي.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 63  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی