برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقایسه پاسخ هپاتوسیتی جوجه گوشتی در مقابل تتراکلریدکربن و استامینوفن (در مقایسه با پستانداران)

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: جاجونديان رويا*,بهاري چهارده پژمان,مقيمي علي
 
 *گروه علوم پايه، دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: علي رغم كاربرد بالاي تتراكلريدكربن و استامينوفن در القاي مسموميت كبدي، تا كنون پژوهش مشابهي در جوجه گوشتي صورت نگرفته است. در پژوهش حاضر پاسخ كبدي جوجه هاي گوشتي در مقابل دزهايي كشنده در رت بررسي شد.
روشها: جوجه خروس گوشتي نژاد آرين (25 روزگي) در گروه هايي با شش تكرار قرار گرفتند. طي تيمار 10 روزه با تتراكلريدكربن؛ از فرم خوراكي 2.5 و 4 و تزريق داخل صفاقي 2.5 سي سي به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن استفاده شد. تيمار با استامينوفن خوراكي طي دوره 30 روزه با دز 650 ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن انجام شد. در پايان، نمونه هاي كبد با تكنيك هماتوكسيلن-ائوزين و پاس و پيك اينديكو كارمن، از لحاظ وضعيت بافتي و ميزان گليكوژن بررسي شد.
نتايج: در گروه هاي آزمايش، هيچگونه تغيير مبني بر آسيب حاد قابل توجه كبدي مشاهده نشد.
نتيجه گيري: علي رغم بروز نكروز با دز 0.05 ميلي ليتر تتراكلريدكربن در موش. با استناد به پژوهش حاضر و عدم ايجاد نكروز و حتي تغييرات گسترده دژنراتيو چربي در كبد طي تجويز دزهاي توكسيك و فرا توكسيك پستانداران به جوجه گوشتي، مي توان گفت در جوجه گوشتي ميزان بسيار قابل توجهي از مقاومت كبدي در مقابل هپاتوتوكسين هاي متداول ديده مي شود كه با در نظر داشتن ميزان متابوليسم فوق العاده بالا و ضريب رشد قابل توجه جوجه گوشتي مي توان انتظار داشت كبد احتمالا داراي قدرت بالايي از لحاظ عملكرد و روند سم زدايي و حد بالايي از محافظت خودبخودي در مقابل پاره اي مواد سمي.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 60  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی