برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثر تزریق درون بطنی آگونیست و آنتاگونیست گیرنده â1-آدرنرژیک بر اخذ آب در رتهای حساس شده به مورفین

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: ثنايي پور نفيسه,عريان شهربانو,نقدي ناصر
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: تحقيقات نشان داده اند که يکي از مهمترين سيستم هاي موثر در تنظيم همئوستازي آب بدن سيستم آدرنرژيک است. در اين مطالعه تاثير مرکزي داروهاي دوباتامين (آگونيست گيرنده (â1 و آتنولول (آنتاگونيست گيرنده (â1 را بر روي اخذ آب در رت هاي نر بالغ سالم و حساس شده به مورفين محروم شده از آب، از طريق تزريق داخل بطن مغزي مورد بررسي قرار گرفت.
روشها: در اين تحقيق تعداد 71 رت نر نژاد ويستار در گروههاي دست نخورده، تزريق شده با آتنولول و دوباتامين و حساس شده به مورفين با تزريقات آگونيست و آنتاگونيست
â1-آدرنرژيک مورد بررسي قرار گرفتند. تزريقات بصورت ICV انجام گرديد. موشهاي حساس شده به مورفين نيز بعد از دوره بهبودي کانولا گذاري به مدت 3 روز تزريق زير جلدي مورفين با دوز (5 mg/kg) دريافت نموده و سپس 5 روز بعد مجددا تزريق زير جلدي مورفين با دوز (0.5 mg/kg) دريافت نمودند. رتها به مدت 24 ساعت از آب محروم شدند و سپس دوز موثر داروها تزريق گرديد و رتها به مدت 1 ساعت آب نوشيدند و ميزان اخذ آب در آنها اندازه گيري شد.
نتايج: نتايج نشان دادند که آتنولول
(10 mg/rat) اخذ آب را در موشهاي بدون دريافت مورفين افزايش داده (P<0.5) دوباتامين (8 mg/rat) اخذ آب را کاهش (P<0.5) مي دهد. همچنين نتايج نشان دادند که تزريق زير جلدي مورفين اخذ آب را کاهش داده در صورتيکه داروهاي آگونيست و آنتاگونيست â1-آدرنرژيک سبب تغيير ميزان اخذ آب در رتهاي حساس شده به مورفين شده است.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج بدست آمده به نظر مي رسد که گيرنده هاي
â1-آدرنرژيک نقش مهمي در ميزان دريافت آب در حيوانات سالم و حساس شده به مورفين داشته و واکنش متقابل بين سيستم هاي â1-آدرنرژيک و اپيوئيدرژيک وجود دارد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 66  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی