برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات ضد دردی پی پرین با استفاده از Hot-plate و تست فرمالین در موش

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: شاه كرمي حسين,جلالي حسين,رضوان سارا,شاه كرمي زهرا,رستمي علي
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: فلفل سياه در طب سنتي گاهي به عنوان مسکن درد (بويژه دندان درد) مورد استفاده بوده و مطالعاتي براي يافتن مکانيسم آن صورت گرفته است. اين مطالعه اثرات ضد دردي پي پرين (ماده موثر فلفل سياه) را به دو روش Hot-plate و فرمالين تست مورد مقايسه قرار مي دهد.
مواد و روشها: اين مطالعه تجربي به صورت
randomized controlled trial روي موشهاي سوري که به صورت گروههاي کنترل و مورد تقسيم بندي شدند، انجام گرديد. براي بررسي درد از دو روش صفه داغ (hot-plate) و فرمالين تست استفاده شد. در تست فرمالين علاوه بر اثرات بر درد حاد اثرات پي يرين بر درد مزمن (فاز دوم درد) نيز بررسي گرديد. داده ها با استفاده از آزمونهاي آماري تي و ANOVA مورد تجزيه تحليل قرار گرفت.
يافته ها: پي پرين به تنهايي در زمان تحمل حيوان روي صفه داغ تفاوت معني داري با گروه سالين نشان نداد. در حالي که پي پرين در دوزهاي 50،25mg/kg و 
75به همراه مرفين (10 mg/kg) سبب افزايش قابل توجه و معني داري در زمان تحمل حيوانات نسبت به گروه سالين و گروه مرفين بتنهايي شده است. اما در تست فرمالين، پي پرين به تنهايي توانست اثرات قابل توجهي در آثار دردناک فرمالين در حيوان ايجاد نمايد. اين اثرات با اثر مرفين تنها قابل مقايسه است. پي پرين سبب کاهش در عوارض تست فرمالين در فاز اول درد گرديد. نالوکسان در تمامي موارد، سبب حذف اين اثرات شد. در هر دو تست فرمالين و Hot-plate اثرات پي پرين وابسته به دوز بود.
نتيجه گيري: پي پرين از طريق مرکزي عمل مي کند و اثرات آن روي سيستم اوپيوئيدي به صورت تقويت اثرات اوپيوئيدها ظاهر مي شود و همچنين اثرات آن کاملا وابسته به دوز است و با آنتاگونيست هاي اوپيوئيدي حذف مي شود
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 28  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی