برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تاثیر میدان های الکترومغناطیس برافسردگی القا شده با رزرپین در رت

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: صفري وارياني علي*,جعفري حسين,جهاني هاشمي حسن
 
 *دانشگاه علوم پزشکي قزوين، دانشکده بهداشت، گروه بهداشت حرفه اي
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: يکي از بيماريهاي شايع در سطح جهان افسردگي است که آمار آن رو به افزايش است و در حال حاضر داروهاي صناعي موجود در درمان اين بيماري چندان کارساز نيستند.
هدف: دستيابي به يک شيوه غير دارويي براي درمان اين بيماري است. يکي از شيوهاي قابل طرح استفاده از ميدان هاي الکترومغناطيس تحت شرايط خاص مي باشد.
مواد و روش ها: تعداد 50 راس موش صحرايي (رت) نر از نژاد اسپيراگ داولي با وزن
تقريبي 200 گرم بطور تصادفي در 5 گروه مختلف (ده تايي) انتخاب کرديم به گروهاي اول و دوم به ترتيب 0.5 سي سي سرم فيزيولوژي و 0.5 سي سي از محلول رزرپين در پريتوان تجويز گرديد. بعد از 2 ساعت حيوانات گروه دوم دپرس گرديده و ميزان دپرسيون به تدريج افزايش يافت. اين حيوانات به خونريزي چشمي و اسهال و خونريزي دست و پا داشتن مبتلا و حرکات چرخشي در آنها بسيار ضعيف بود. به گروهاي سوم و چهارم و پنجم مشابه گروه دوم رزرپين تزريق گرديد و اين گروه ها از روز دوم به مدت 15 روز روزي نيم ساعت در ميدان الکترومغناطيس با شدت ثابت 250 ميکرو تسلا تحت فرکانسهاي 100 و 50 و 25 هرتز قرار گرفتند. در اين گروه هاي سه گانه و گروه دوم همه روز علايم دپرسيون مورد ارزيابي قرار گرفت. جداولي براي اين گروه ها تنظيم گرديد که در آنها براي حيوانات امتيازي لحاظ مي گرديد و بنابراين هر موش در مجموع براي علايمي که داشت امتيازي کسب مي کرد ضمن انکه مرگ و مير در بعضي از گروهها به خصوص در گروه دوم وجود داشت.
يافته ها و نتيجه گيري: آناليز آماري يافته ها نشان داد که ميدان الکترومغناطيس با ف
رکانسهاي 25 و 50 و 100 هرتز علايم افسردگي را نسبت به گروه شاهد کاهش ميدهد و اين کاهش براي ميدان الکترومغناطيس با فرکانس 50 هرتز معنادار و براي ميدان 100 هرتز بعد از يک هفته صورت گرفت .

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 64  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی