برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

سنتز و بررسی فعالیت ضد اضطراب مشتقاتی از فتالایمید

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: حسن زاده فرشيد,رباني محمد,خدارحمي قدمعلي,فصيحي افشين,زرگر حميدرضا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: بنزوديازپينها به وسعت جهت تسكين ترس و ساير تظاهرات اضطراب مورد استفاده قرار ميگيرند. بر اساس مطالعات SAR ساختار مسطح حاوي يك گروه كشنده در موقعيت 7 حلقه A در اين تركيبات ضروري است. از طرف ديگر باربيتوراتها نيز كه به عنوان عوامل ضد اضطراب شناخته شده اند داراي ساختار مسطح و گروه ايميدي ميباشند. تركيب N- بنزوئيل فتاليميد ساخته شده در اين گروه كه داراي شباهت ساختاري به دستجات دارويي فوق مي باشد، اثرات ضد اضطراب قابل ملاحظه اي نسبت به ديازپام از خود نشان داده است. در اين تحقيق با تغييرات منطقي در ساختار اين تركيب، اثر اين تغييرات بر خاصيت ضد اضطراب بررسي شده است.
روشها: ابتدا فتاليك انيدريد نيتره شده سپس توسط اوره به 3-نيترو فتاليميد تبديل گرديد. از واكنش 3-نيتروفتاليميد با بنزوئيل كلرايد و پارامتيل بنزوئيل كلرايد به ترتيب تركيبات
N- بنزوئيل-3-نيترو فتاليميد (III) و N- پارامتيل بنزوئيل-3-نيترو فتاليميد (IV) سنتز شدند. در بررسي اثر ضد اضطراب توسط تست EPM دوزهاي 10 mg/kg و 5 از تركيبات III و IV همچنين ديازپام و نرمال سالين به عنوان كنترول به موش تزريق و نيم ساعت بعد تعداد و زمان حضور آنها روي بازوهاي باز و بسته به مدت 5 دقيقه ثبت گرديد.
نتايج: تنها تركيب
III توانست در دوز 10 mg/kg به طور معني داري زمان حضور در بازوهاي باز را 58% نسبت به گروه كنترل افزايش دهد.
نتيجه گيري: تنها دوز
10 mg/kg از تركيب شماره III داراي خاصيت ضد اضطرابي كمتر از ديازپام مي باشد و دوز ديگر از اين تركيب و تركيب IV فاقد اثر هستند. كاهش اثر تركيب III احتمالا در نتيجه جايگزيني گروه نيترو در محل نامناسب از سايت فعال ميباشد. از طرف ديگر حضور گروه دهنده متيل در حلقه C به وضوح باعث از بين رفتن فعاليت ضد اضطراب گرديده است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 45  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی