برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

یک روش کروماتوگرافی مانده با کارایی بالا برای اندازه گیری کلوپیدوگرل کربوکسیلیک اسید در سرم انسانی توسط استخراج مایع مایع و کاربرد در مطالعه همسنگی زیستی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: جعفري يزدان,قياسي گلبرگ,محمدي بهاره,بهرامي غلامرضا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: كلوپيدوگرل يك مهار كننده تجمع پلاكتي است، پس از تجويز سيستمي دارو در كرونر خون غير قابل اندازه گيري است. در مطالعات فارماكوكنتيك دارو، متابوليت غيرفعال كلوپيدوگرل (كلوپيدوگرل كربوكسييليك اسيد) اندازه گيري شده و به عنوان شاخصي از فراهمي زيستي داور در نظر گرفته مي شود.
مواد و روش ها: هدف از اين مطالعه يافتن روشي حساس، دقيق، قابل اعتماد با استفاده از
HPLC براي اندازه گيري متابوليت كلوپيدوگرل بعد از تجويز تك دوز دارو بوده است. در اين تحقيق از فني توئين سديم به عنوان استاندارد داخلي استفاده شده و استخراج دارو و استاندارد داخلي از فاز سرمي توسط اتيل استات صورت گرفت. مخلوطي از 0.05 M با فر فسفات حاوي 0.5 cc تري اتيل آمين (PH=5.8) و متانول (45: 55; v/v) به عنوان فاز متحرك استفاده شد. جداسازي بر روي ستون Shim pack CLC- ODS انجام گرفت و از دتكتور uv كه طول موج آن در 225 nm تثبيت شده بود استفاده شد.
نتيجه گيري: تحت اين شرايط زمان بازيابي براي كلوپيدوگرل كربوكسيليك اسيد و استاندارد داخلي به ترتيب برابر 2/3 و 1/5 دقيقه بود. روش فوق در محدوده غلظتي
0.02 تا 20 از كلوپيدگرل كربوكسيليك اسيد در سرم انساني خطي بود و حداقل غلظت قابل اندازه گيري برابر 0.02 بود.
بحث و بررسي:
Method Validtation روش فوق مطالعه شده و نشان داد كه اين روش از حساسيت، دقت و انتخابي بودن خوبي برخوردار است. متد حاضر در مطالعه همسنگي زيستي دو فرآورده مختلف كلوپيدوگرل بر روي 24 داوطلب سالم مورد استفاده قرار گرفت.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 67  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی