برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثر تجویز مورفین بر روند تکوین و تولید مثل در مگس سرکه

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: بهراميان سينا,صدوقي مهرانگيز,صحرايي هدايت,فحانيك بابايي جواد
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: مصرف مورفين در دوران بارداري اثرات فراواني را بر تكوين جنين داشته و موجب تاخير در رشد و تكوين دستگاه عصبي و دستگاه تنفس و گوارش ميشود. از سوي ديگر تجويز مورفين سبب بروز تغيير در فعاليت هاي ژنهاي مختلف ميشود. در اين تحقيق از دروزوفيلاملانوگاستر به عنوان يك مدل حيواني مناسب براي بررسي اثر مورفين بر تكوين استفاده شده است.
روش كار: مگس هاي تيپ وحشي به دو گروه تقسيم شدند. گروه آزمايش دوزهاي 0.2 -0.002 -0.0002 ميلي گرم در ميلي ليتر محيط كشت حاوي مورفين دريافت كردند. گروه كنترل مورفين دريافت نكردند. از روز چهارم تا روز دهم تعداد لاروهايي كه به مرحله شفيرگي رسيده بودند شمارش شده و تعدادي از لاروها و شفيره ها فيكس و مورد رنگ آميزي به روش هماتوكسيلين و ائوزين قرار گرفتند. همچنين از نظر تغييرات فنوتيپي مورد بررسي قرار گرفتند.
مشاهدات: توانايي توليد مثل در حيوانات دريافت كننده مورفين به صورت وابسته به دوز كاهش يافته بود. همچنين تاخير در تكوين لاروها در نمونه هاي فيكس شده مشهود بود.
نتايج: از اين تحقيق ميتوان نتيجه گرفت كه مورفين با اثر بر حيوانات بالغ و لارها و شفيره ها باعث تاخير در توانايي رشد و تكوين آنها ميشود. و جنبه هاي ژنتيكي اثر دارو نيز لازم است مورد بررسي قرار گيرد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 82  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی