برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

نقش نیتریک اکساید در حساسیت حرکتی به نیکوتین در موش کوچک آزمایشگاهی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: قشوني حسن*,شيرازي اشرف,صحرايي هدايت
 
 *دانشگاه علوم پزشكي بقيه اله (عج)، گروه فيزيولوژي و بيوفيزيك
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: آزمايشات نشان داده اند که مصرف مکرر نيکوتين باعث افزايش حساسيت حيوان به اين دارو ميشود به نحوي که مصرف مقادير کم اين دارو ميتواند به بروز رفتارهاي مختلفي از جمله افزايش حرکت منجر شود.
روشها: در اين تحقيق اثر ال-آرژينين و
L-NAME بر کسب و بيان القا حساسيت توسط نيکوتين در موش کوچک آزمايشگاهي نر نژاد N-MARI در محدوده وزني 25-20 گرم بررسي شد. در يك آزمايش ابتدايي، حيوانات دوزهاي مختلف نيكوتين 1, 0.75, 0.5, 0.25 mg/kg) و (1.5، ال-آرژينين 20, 10, 5 mg/kg) و 10, 5 mg/kg) L-NAME ,(50 و (20 و يا آپومورفين 0.5, 0.125 mg/kg) و (2 تزريق شد. در آزمايش ديگر حيوانات با تجويز نيکوتين (0.4 mg/kg) يا آپومورفين (2 mg/kg) نسبت به اين داروها حساس شدند.
يافته ها: آزمايشها نشان دادند كه تجويز نيكوتين در دوز
1 mg/kg باعث كاهش حركت ميشود. تجويز آپومورفين در دوز 0.125 mg/kg باعث افزايش حركت شد. در حاليكه تجويز ال-آرژينين اثري بر حركت حيوانات نداشت، تجويز L-NAME در دوزهاي 10 mg/kg و 20 باعث كاهش زيادي در حركت حيوانات گرديد. ال-آرژينين 20, 10, 5 mg/kg) و (50 اثري بر کسب حساسيت حرکتي ناشي از نيكوتين نداشت اما از كسب حساسيت حركتي به آپومورفين جلوگيري كرد. تجويز ال-آرژينين در دوزهاي فوق از بروز بيان حساسيت حرکتي توسط نيکوتين و آپومورفين جلوگيري کرد. تجويز 10, 5 mg/kg) L-NAME و (20 نيز از بروز کسب و بيان حساسيت حرکتي به نيکوتين و آپومورفين جلوگيري کرد.
نتيجه گيري: از اين آزمايشات نتيجه مي شود که نيتريک اکسايد نقشي را در بروز حساسيت رفتاري به نيکوتين بازي کند و اين نقش احتمالا از طريق مسيرهاي دوپاميني است
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 62  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی