برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی چاقی و شیوه زندگی کودکان 2 تا 5 سال در خانوارهای با سطح اقتصادی اجتماعی بالا در شهر تهران

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: سالاركيا ناهيد,امين پور آزاده
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: چاقي کودکان يکي از مشکلات عمده بهداشتي مي باشد. شيوه زندگي شامل فعاليت بدني، تحرک و نحوه تغذيه از عوامل موثر در شيوع چاقي مي باشند. اين مطالعه به منظور تعيين الگوي چاقي، فعاليت بدني و دريافت غذايي کودکان زير 5 سال در خانوارهاي با سطح اقتصادي اجتماعي بالا در شهر تهران انجام گرفت.
مواد و روش ها: 60 کودک 2 تا 5 سال به طور تصادفي مورد مطالعه قرار گرفتند. وزن و قد کودکان اندازه گيري شد. ميزان اضافه وزن و چاقي با استفاده از شاخص هاي وزن براي سن
(W/A) و وزن براي قد (W/H) در مقايسه با منحني استاندارد NCHS که در محدوده +1 SD تا +2 SD براي اضافه وزن و > +2 SD براي چاقي تعريف شده است، تعيين شد. دريافت گروه هاي غذايي بر حسب بار در روز و ميزان فعاليت بدني به وسيله تکميل پرسشنامه هاي مربوطه توسط مادر بدست آمد.
يافته ها: 33%کودکان و براساس شاخص وزن براي قد
%38 (W/H) داراي چاقي و اضافه وزن بودند. با شاخص %15 (W/A) کودکان و با شاخص %13 (W/H) چاق بودند. 55% کودکان مورد بررسي داراي فعاليت بدني بودند و تنها 30% به بازي هاي کامپيوتري مي پرداختند. مجموع ساعات تماشاي تلويزيون و کامپيوتر در 59% کودکان در حد قابل قبول (2 تا 3 ساعت) در 28 درصد در حد کم (کمتر از 2 ساعت) و در 15% در حد زياد (بالاي 3 ساعت) بود. متوسط ساعت خواب در اکثريت کودکان مورد بررسي (62%) در حد قابل قبول (بين 9-11 ساعت)، 30% در حد کم (کمتر از 8 ساعت) و در 8% در حد زياد (بيش از 11 ساعت) بود. يافته هاي مربوط به دريافت گروه هاي غذايي بر اساس بار در هفته نشان مي دهد که به ترتيب دريافت گوشت و سبزي ها کمترين مقدار را نسبت به ساير گروه ها داشته است. به عبارتي 80% بچه ها گروه گوشت و 67% گروه سبزيها را روزانه دريافت نمي کردند. بالعکس دريافت شير و لبنيات و ميوه ها بيشترين مقدار را نسبت به ساير گروه ها داشته است. به طوري که 95% کودکان هر روز از گروه شير و لبنيات و بيش از 84% بچه ها ميوه ها را روزانه دريافت کرده اند.
نتيجه گيري: شيوع بالاي چاقي و اضافه وزن در جمعيت مورد بررسي به خوبي مشاهده مي شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 119  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی