برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی پلی مورفیسم کدون 72 ژن P53 و ارتباط آن با سرطان سینه

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: دوستي عباس,يابسي علي
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: ژن P53 يکي از ژنهاي اصلي بازدارنده تومور بوده و نقش اساسي در پديده هايي نظير تنظيم چرخه سلولي، آپوپتوزيس و تعمير DNA دارد. بيش از 50% از سرطانها به خاطر وجود جهش در يکي از مناطق مختلف اين ژن مي باشد. پلي مورفيسم Arg/Pro در کدون 72 ژن P53 با سرطان هاي مختلف ارتباط دارد. هدف از اين تحقيق بررسي ارتباط بين اين پلي مورفيسم با سرطان سينه در استانهاي اصفهان و چهارمحال و بختياري مي باشد.
روش ها: در اين مطالعه، نمونه خون 85 بيمار مبتلا به سرطان سينه و 50 فرد سالم به عنوان گروه شاهد مورد بررسي قرار گرفت. پس از استخراج
DNA و انجام Nested-PCR با پرايمرهاي اختصاصي کدون 72 ژن P53، محصولات PCR بدست آمده براي تعيين پلي مورفيسم به روش RFLP با آنزيم BstUI بريده شدند و پس از الکتروفور در ژل آگارز 2% مورد مطالعه قرار گرفتند.
نتايج: از بين 85 بيمار مورد مطالعه، 63 نفر (11/74%) داراي ژنوتيپ
Arg/Pro، 17 نفر (20%) داراي ژنوتيپ Arg/Arg و 5 نفر (88/5%) داراي ژنوتيپ Pro/Pro بودند. نتايج مذکور در مورد گروه شاهد به ترتيب به صورت 62% Arg/Pro، 24% Arg/Arg و 14% Pro/Pro بدست آمد.
نتيجه گيري: از آنجا که فراواني ژنوتيپ هتروزيگوت
Arg/Pro در بيماران مبتلا به سرطان سينه نسبت به گروه شاهد از تفاوت زيادي برخوردار است به نظر مي رسد افراد واجد اين نوع ژنوتيپ استعداد بيشتري نسبت به ابتلا به سرطان سينه در خود نشان مي دهند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 110  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی