برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات جانبی داروی ضد ویروس آسیکلوویر بر روی جنین هلی در حال رشد و نمو موش های نژاد Balb/C

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: پريور كاظم,محسني كوچصفهاني هما,محمدزاده اصل بهارك
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: پماد موضعي آسيکلووير، روغن 5% است و هر گرم آن شامل 50 ميلي گرم آسيکلووير در پايه پلي اتيلن گلايکول مي باشد. در درمان بيماري ويروسي تبخال، زونا و عفونتهاي مشابه استعمال مي شود. تحقيق حاضر به منظور بررسي اثر احتمالي توکسيک و تراتوژنيک اين دارو بر رشد و نمو جنين موشهاي حامله انجام شده است.
روشها: اين دارو بصورت پماد جلدي 5% در اطراف دهان موش هاي نژاد
Balb/C در يک گروه و در گروه ديگر بر پوست تراشيده و بي موي موشهاي تجربي در روزهاي 7، 8 و 9 بارداري به مقدار پوشش سطح مورد نظر و دو بار در روز به فاصله 2 ساعت استعمال گرديد و در روز 15 بارداري، جنين ها و جفت؛ در صورت حامله نشدن حيوانات نيز شاخ رحمي مورد مطالعات مورفولوژيکي و هيستولوژيکي قرار گرفتند.
نتايج: تجزيه و تحليل نتايج آماري نشان داد که در گروهي که دارو در اطراف دهان استعمال شده بود، کاهش معني داري در جنين زايي وجود دارد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج اين مطالعه مبني بر افزايش قطر رحم، افزايش ضخامت جداره رحم و افزايش ضخامت اندومتر در گروه تجربي 1 به نظر مي رسد پماد آسيکلووير از طريق ليس زدن وارد بدن موش باردار شده و مانع رشد و نمو و اندام زايي جنين شده؛ در نتيجه در اکثر موارد باعث سقط شده است؛ با توجه به نتايج بدست آمده رعايت احتياط در استفاده از داروي آسيکلووير در ثلث اول بارداري توصيه مي شود
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 269  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی