برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقایسه اثر ضددردی پماد رزماری و کاپکس در موش سوری

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: محمودي فر فرهاد,رضوي بتول
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: ماده موثر کرم کاپکس، عصاره ميوه فلفل قرمز (Capsicum SPP) است که به روش پرکولاسيون تهيه و بعد از تغليظ مصرف ميشود و برگ هاي رزماري حاوي اسيدهاي فنلي دي ترپنوئيدهاي، فنوليک و اسيدهاي ترپنوئيد، فلاونوئيدها و روغنهاي فرار ميباشد. هدف بررسي قدرت آنالژزيک هر دو دارو ميباشد.
روشها: جهت بررسي مزبور حدود 36 قطعه موش سوري از يک جنس و نژاد با محدوده وزني 25-21 گرم انتخاب نموده و در سه گروه 12 تايي کنترل- رزماري و کاپکس قرار داديم گروه کنترل يا شاهد بدون استفاده از هيچ دارويي در دستگاه مورد آزمايش قرار گرفته و زمان تحمل درد ناشي از دستگاه
flick Analgesia meter Tail با شدت 40 براي تک تک موشهاي هر سه گروه مثبت شده و سپس ميانگين بر حسب ثانيه بدست آمد. در مورد گروههاي تحت تجربه از دو نوع پماد به مقدار نيم گرم در ترازوي حساس توزين نموده و به دم موشها ماليده شدند و پس از 30 دقيقه مورد آزمايش قرار گرفتند.
نتايج: ميانگين حاصل از زمان تحمل در 12 موش گروه کنترل که توسط دستگاه
TF بطور خودکار توسط کرونومتر دستگاه مثبت مي شد عددي معادل 67/5 ثانيه را نشان داد و در گروههاي تحت تجربه رزماري ميانگين 44/8 ثانيه و در مورد کاپکس 36/8 ثانيه بدست آمد. لذا تفاوت معني دار بين گروههاي کنترل و رزماري با P<0.01 با تفاوت معني دار بين گروه کنترل و کاپکس با P<0.01 مشاهده شد ولي بين گروههاي رزماري و کاپکس تفاوت چشمگير نبوده است P<0.05.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 258  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی