برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر تجویز مورفین خوراکی بر تکوین هسته آکومبانس در موش بزرگ آزمایشگاهی نژاد ویستار

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: فراهاني زهرا,صحرايي هدايت,صدوقي مهرانگيز,بهادران حسين,فاطمي سيده مائده,دشت نورد حسين
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: در پي مطالعات قبلي نشان داده شده که مصرف مورفين در طي بارداري ميتواند موجب تاخير در نمو جنين و ايجاد نقايص جنيني گردد. در اين پروهش به بررسي اثر مصرف مورفين توسط مادر بر تکوين هسته آكومبانس در موشهاي بزرگ ازمايشگاهي نژاد ويستار پرداخته ايم.
مواد و روشها: بدين منظور از موشهاي بزرگ ازمايشگاهي نژاد ويستار با محدوده
وزني 300-250 گرم استفاده گرديد. گروه هاي آزمايش پس از بارداري، مورفين را با دوز 0.05mg در آب اشاميدني دريافت نمودند. گروه کنترل تنها آب آشاميدني دريافت نمودند. روز 19 بارداري رتهاي ابستن را با کلروفرم بي هوش شده و جنينها به همراه رحم طي عمل جراحي از بدن حيوان خارج گرديدند. اين جنينها به مدت دو هفته در محلول فرم الدئيد 10% فيكس شده سپس جنينها را وزن کرده و طول سري-دمي ،محور پشتي شکمي و فرونتال-اکسي پيتال آنها به عنوان معياري از اندازه جنين با کوليس ورنيه اندازه گيري شد. جنينها مراحل پردازش بافتي را طي کرده و پس از برش گيري و رنگ اميزي با روش هماتوکسيلين-ائوزين و روش رنگ آميزي اختصاصي از نظر تکوين هسته آكومبانس مورد بررسي ميکروسکوپي قرار گرفتند. براي تعيين تفاوت بافت هسته آكومبانس در دو گروه، از نرم افزار موتيک استفاده گرديد.
يافته ها: کاهش طول سري-دمي، محور پشتي شکمي، فرونتال اکسي پيتال در جنين هايي که مورفين دريافت کرده بودند نسبت به گروه کنترل معني دار بود. مورفين باعث تاخير رشد در سه لايه و کاهش مهاجرت سلولها شده و همچنين کاهش تراکم سلولها و تغيير زوائد نورونها و تغيير الگوي رشد گرديد.
نتيجه گيري: از اين پزوهش نتيجه گيري مي شود که مصرف مورفين در دوران بارداري باعث بروز نقايصي در تکوين هسته آكومبانس جنين و تاخير رشد و بازداري از مهاجرت سلولها مي گردد. در اين مطالعه نشان داده شده که مورفين خوراکي موجب اسيب به هسته آكومبانس شده و همچنين موجب تغييرات مورفومتري در وزن و طول جنين گشته است، اين اسيب ميتواند اثرات رفتاري در حيوان بجا گذارد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 43  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی