برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

کاربرد سنگهای لاشه حاصل از استخراج معادن تراورتن استان مرکزی در صنعت

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: احمدي رضا*
 
 *دانشگاه علم و صنعت ايران، واحد اراك
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

عمده معادن تراورتن در ايران، در استان مرکزي و در حوالي شهرستان محلات متمرکز شده اند. معمولا در هنگام استخراج معادن تراورتن به ويژه در مواقعي که سنگ، داراي کليواژ، درزه و شکاف و شکستگي باشد و درزه هاي موجود در سنگ به يکديگر نزديک باشند، مقدار زيادي لاشه سنگ (حدود 20 درصد ميزان استخراج) ايجاد مي شود. اين مواد به عنوان محصولات جنبي معدن به حساب مي آيند که با يک برنامه ريزي اصولي و مدون مي توان براي آنها محل مصرف تعيين نموده و در نتيجه باعث افزايش بازدهي کار و سوددهي معدن و کاهش ميزان باطله تا حد مطلوب شد.
مطالعات انجام شده نشان مي دهد که لاشه سنگ تراورتن در صنايع مختلف نظير صنعت سيمان، مصنوعات سنگي و هنري و مجسمه سازي، پودر سنگ، سنگ موزاييک، کاشي سنگي، سنگ مصنوعي، خرده سنگ، صنايع شيميايي، توليد کاغذ، پلاستيک سازي، پر کننده، سنگ فرش و در تهيه انواع مصالح ساختماني کاربرد دارد. خوشبختانه به دليل صنعتي بودن منطقه، تعداد صنايعي که مي توانند از اين ماده به عنوان ماده اوليه استفاده کنند زياد است ولي ميزان مصرف صنايع مذکور چندان زياد نبوده و در حدود 10 درصد کل ميزان لاشه هاي موجود، مورد مصرف قرار مي گيرد و حجم زيادي از لاشه هاي معادن تراورتن همچنان بلااستفاده باقي مي ماند که براي رفع اين مشکل احداث يک کارخانه سيمان در منطقه، مناسب به نظر مي رسد.
وجود حجم عظيمي از لاشه تراورتن (در حدود 537 تن در روز) که بخش عمده اي از آن در صنعت سيمان قابل استفاده است مي تواند به عنوان يک منبع آلترناتيو و ثانويه در کنار تعداد معدودي معادن سنگ آهک حوالي شهرستان ساوه و منابع آهکهاي موجود در منطقه (قسمت شمالي محلات و حوالي دليجان) ماده اوليه يک کارخانه سيمان را تامين نمايد که براي اين منظور مکان يابي کارخانه سيمان با استفاده از روش سيستم اطلاعات جغرافيايي صورت گرفته و موقعيت 5 نقطه مشخص گرديده است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 873   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی