برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

استرس سرما/بیحرکتی حاد در موش های صحرایی اخته شده

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: ظفري زنگنه فريده,اميرزرگر اشرف
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: گزارش شده است که استرسورهاي فيزيکي و رواني يا اجتماعي سبب تغيير در ثبات شرايط هموستازيس بدن ميشود. در مطالعات اخير نتايج متناقصي از نسبت غلظت پلاسمايي هورمون ضد ادراري (وازوپرسين) به اثرات اختگي، جايگزيني هورمون، جنسيت و مرحله سيکل استروسي بدست آمده است. مطالعات اخير بيشتر اثرات استروئيدهاي گنادي را روي تحريک اسموتيکي ريبونوکلئيک اسيد پيامبر وازوپرسين را بررسي کرده و گزارشات نشان مي دهد که، برداشت گنادها سبب افزايش ريبونوکلئيک اسيد وازوپرسين در پاسخ به اسمولاليته افزايش يافته در هر دو جنس نر و ماده مي شود.
روشها و مواد: در اين مطالعه ما نقش استرس سرما/بيحرکتي (سرماي 4 درجه سانتيگراد، دو ساعت در روز و بيحرکتي توسط سرنگهاي 60 سي سي دو ساعت در روز) را در موشهاي صحرايي اخته شده و شاهد بررسي نموديم.
نتايج: نتايج ما نشان ميدهد که بين تستوسترون و سيستم عصبي سمپاتيک بر ميزان وازوپرسين تداخل وجود دارد، زيرا پروپرانولول بعنوان آنتاگونيست سيستم عصبي سمپاتيک توانست با مهار سيستم مذکور ميزان حجم ادراري را در موشهاي اخته شده استرس گرفته نسبت به شاهدهاي اخته شده ونشده بطور معني داري بالا بر دو جالب تر آنکه اين تغيير حجم بيشتر مربوط به استرس سرماست نه استرس بيحرکتي (p<0.001).
بحث: يافته هاي اصلي از اين مطالعه نشان ميدهد که تداخل اثر بين هورمون جنسي و ضد ادراري در استرس سرما از طريق سيستم سمپاتيکي مي باشد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 25  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی