برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اینترنورونها و مدل سازی حافظه در هیپوکامپ توسط شبکه عصبی مصنوعی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: گنج خاني مهين*,مرادي كيوان,غريب زاده شهريار
 
 *گروه فيزيولوژي و فارماکولوژي، دانشگاه علوم پزشکي زنجان
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: رفتار حاصل واکنش متقابل ژن ها و محيط است. مهمترين مکانيسمي که توسط آن محيط باعث بروز تغيير در رفتار انسان ها ميشود، يادگيري و حافظه است. در واقع بخش مهمي از شخصيت ما مرهون حافظه ما است. کاربرد مهارتهاي حرکتي پيچيده، زبان و بسياري ديگر از رفتارهاي روزمره وابسته به حافظه است. از اين رو چگونگي عملکرد حافظه از ديرباز مورد توجه و پژوهش فيزيولوژيستها، روانشناسان و حتي فيلسوفان بوده است. يکي از مکانهاي مهم شکل گيري حافظه هيپوکمپ ميباشد. اين ناحيه از جهات مختلفي در خور توجه است: به اين صورت که قابليت بررسي محاسباتي دارد؛ در عين حال در بالاترين حد سلسله مراتب حافظه قرار دارد و نقش آن در حافظههاي اپيزوديک و بيماريهايي مثل آلزايمر و اسکيزوفرني شناخته شده است. اما در رابطه با نقش اينترنورونها در مدارهاي حافظه مدلي جامع در دست نميباشد.
روشها: بنابراين در اين تحقيق با استفاده از مدل سازي محاسباتي يعني تنها وسيله اي که ميتواند بصورت بالقوه رابطه مغز و رفتار را بصورت کمي توضيح دهد، چگونگي دخالت اينترنورونها در مدارهاي حافظه اي هيپوکامپ مورد بررسي قرار گرفته است.
نتايج: ما در اين مدل نشان داديم که : 1- چگونه اينترنورونها در کنترل فعاليت شبکه در زمان ذخيره و بازيابي حافظه در هيپوکمپ دخالت ميکنند. 2- اينکه گاهي اوقات عملکرد ضعيف اينترنورونها در کنترل فعاليت شبکه باعث پديده دژاوو، يعني احساس آشنايي با وقايعي که قبلا آنها را تجربه نکرده ايم، ميگردد. 3- همچنين در اين مدل حجم اطلاعات قابل ذخيره سازي درشبکه محاسبه گرديده است.
نتيجه گيري: به اين ترتيب مدل کنوني به درک مکانيسمهاي حافظه و دخالت اينترنورونهاي هيپوکمپ در اين زمينه، کمک مينمايد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 336  
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی