برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

حیوانات آزمایشگاهی در مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی تهران

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: مبشر مينا*,قاسم زاده نازآفرين,بطحايي فتانه سادات,دهپور احمدرضا,آرامش كيارش,اردشيرلاريجاني محمدباقر
 
 *مرکز تحقيقات علوم اعصاب، دانشگاه علوم پزشکي کرمان
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به استفاده وسيع از حيوانات آزمايشگاهي در پژوهشها انسانيت بشر حکم مي کند، تا حد ممکن حقوق حيواناتي که ياري دهنده وي در تحقيقات هستند حفظ گردد. به اين منظور بايستي پژوهشگران و افراد نگهدارنده حيوانات با اصول اخلاقي پژوهش بر حيوانات آزمايشگاهي آشنا باشند.
روش: طي مطالعه اي مقطعي 11 مرکز تحقيقاتي دانشگاه علوم پزشکي تهران از نظر وضعيت ساختمان نگهداري حيوانات و دانش، بينش و عملکرد پژوهشگران و نيروهاي نگهدارنده حيوانات بررسي شدند.
نتايج: از 29 پژوهشگر و 10 نيروي نگهدارنده حيوانات مصاحبه شد. اکثر پژوهشگران حداکثر نمره دانش ، بينش و علمکرد را در حيطه هاي انتخاب صحيح گونه حيوان، تعداد حيوان مناسب براي آزمايشات، شناخت علايم استرس و درد کسب نمودند ولي در حيطه هاي شناخت شرايط محيطي مناسب، وضعيت آبستني و شيردهي و روشهاي آتانازي و دفع اجساد حيوانات تعداد کمي از پژوهشگران، نمره حداکثر را گرفتند. بين نمره دانش و بينش پژوهشگران هم بستگي معني داري مشخص شد 
 .60% (P<0.001)
نيروهاي نگهدارنده حيوانات با روشهاي کشتن حيوانات و پيشگيري از بيماريهاي مشترک انسان و دام و 50% آنها با روشهاي دفع اجساد حيوانات آشنايي نداشتند. اما در 80% موارد روشي را براي کشتن و دفع اجساد به کار مي بردند. بين نمره دانش و بينش اين افراد (P<0.01) و نمره بينش و علمکرد آنان (P<0.01) هم بستگي مشاهده شد.
نتيجه گيري: توجه بيشتر به وضعيت ساختمان نگهداري حيوانات و استاندارد سازي آنها، تهيه امکانات دفع اجساد حيوانات بعد از انجام آزمايشات و آموزشهاي لازم به پژوهشگران و نيروهاي نگهدارنده حيوانات در زمينه زندگي طبيعي و مخصوصا روشهاي استاندارد کشتن و دفع اجساد حيوانات لازم است
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 129  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی