برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقایسه اثر مسکنی آسکوربیک اسید با دیکلوفناک و مرفین در موش سوری نر

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: زراعتي فاطمه*,عراقچيان مليحه,فضليان محمدمهدي,ترابيان سيما,محجوب حسين
 
 *
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: آسكوربيك اسيد يكي از ويتامين هاي محلول در آب بوده و مشاهده گرديده است كه بصورت خوراكي در دوزهاي بالا درد رابرطرف نموده و دوز اوپيوئيدها را كاهش مي دهد. اگرچه تاكنون مطالعه كنترل شده اي جهت بررسي اين اثر و مقايسه آن با ديگر گروههاي مسكن روي حيوان انجام نشده است.
روش كار: در اين مطالعه از موش سوري نر و تستهاي رايزينگ و فرمالين و تيل فليك جهت اندازه گيري درد استفاده شده است. آسكوربيك اسيد با دوزهاي (30 و 150 و 300 ميليگرم بر كيلوگرم بصورت داخل صفاقي) با مرفين 10 ميليگرم بر گيلوگرم و ديكلوفناك 10-5 ميليگرم بر كيلوگرم مقايسه گرديد.
نتايج: آسكوربيك اسيد اثر مسكني وابسته به دوز در تست رايزينگ نشان داد ولي پاسخ معني داري در تست تيل فليك نشان نداد. در حالي كه با دوزهاي بالا موجب كاهش درد در فاز دوم تست فرمالين گرديد. مرفين اثر مسكني بيشتري دز مقايسه با آن در تست رايزينگ نشان داد. در فاز دوم تست فرمالين اثر مسكني آسكوربيك اسيد (300 ميليگرم) با مرفين (10 ميليگرم) و ديكلوفناك (10 ميليگرم) تفاوت معني داري نشان نداد.
نتيجه گيزي: نتايج بدست آمده از تست رايزينگ و فاز دوم تست فرمالين نشان داد كه ويتامين ث داراي اثر مسكني بخصوص در دردهاي التهابي بوده و در دوزهاي بالا در فاز دوم تست فرمالين اثري مشابه با مرفين و ديكلوفناك دارد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 57  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی