برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی مقایسه ای تاثیر مرفین و انواع استرس بر روی تسکین درد

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: روحي عزيزي مهتاب*,باغداساريانس آنيتا,روحي عزيزي مريم
 
 *دانشکده توانبخشي، دانشگاه علوم پزشکي ايران، دانشگاه آزاد اسلامي
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: واکنش افراد تحت شرايط مختلف نسبت به درد متفاوت است. امروزه جهت تسکين دردهاي شديد از مواد مخدر نظير مرفين استفاده مي کنند که داراي عوارض بسياري مي باشد، همچنين استرس نيز مي تواند منجر به بيدردي يا آنالژزي گردد. اگرچه به نظر ميرسد که مکانيسم اثر انواع استرسها تا حدودي با هم متفاوت باشد، اما اکثر آنها از طريق آزاد کردن مواد اوپيوئيدي داخلي تاثير خود را به جاي مي گذارند.
روش: در اين تحقيق موشهاي سفيد صحرايي نر را در حالت طبيعي، پس از تزريق مرفين، استرس ناشي از مقيد شدن و استرس ناشي از شنا در آب سرد با استفاده از قرار دادن دم حيوانات در آب 53 درجه سانتيگراد مورد اندازه گيري قرار داديم. آزمايشات پس از تزريق نالوکسان به تمامي گروهها مجددا تکرار شد.
يافته ها: اندازه گيري زمان آستانه درد در گروه هاي تحت درمان با مرفين بالاتر از حالت طبيعي بود که اين مساله در مورد گروه هاي تحت استرس نيز مشاهده گرديد. تزريق نالوکسان به گروه هاي مرفيني و تحت استرس مقيد شدن نسبت به استرس شنا در آب سرد منجر به کاهش چشمگيري در زمان پاسخ به درد شد.
نتيجه گيري: نتايج حاصل از آزمايشات ما نشان داد که استرس تقريبا مشابه مرفين موجب افزايش آستانه درد مي گردد. تزريق نالوکسان، آنتاگونيست گيرنده هاي اوپيوئيدي و معکوس شدن نتايج حاصله در مورد استرس ناشي از مقيد شدن تقريبا مشابه گروه مرفيني مشاهده شد که به نظر مي رسد مربوط به آزاد شدن اوپيوئيدهاي داخلي در سيستم عصبي مرکزي باشد، اما در مورد استرس ناشي از آب سرد کاملا مشهود نيست و غير از سيستم اوپيوئيدرژيک، دخالت ساير سيستمهاي نوروترنس ميتري نظير سيستمهاي سروتونرژيک، نورآدرنرژيک و کولينرژيک نيز محتمل به نظر ميرسد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 59  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی