برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه ظرفیت گیاه پالایی خاک و آب توسط چند نمونه گیاه انباشته گر

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: اسلام زاده طاهره*
 
 *بخش زيست شناسي دانشگاه شيراز
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
 
چکیده: 

وجود آلاينده هاي گوناگون از جمله فلزات سنگين در آبهاي زيرزميني و در خاك براي سلامت انسان و محيط زيست، تهديد جدي به شمار مي آيد. آلودگي خاك و آب به وسيله فلزات سنگين، عموما‌ در نتيجه فعاليت هاي كشاورزي و صنعتي روي مي دهد. دگرگوني، پيوستن به ساير مواد و كلاته شدن (اتصال به ليگاندها) توسط گياهان، ابزارهاي زيستي نوين در كنترل مواد زايد براي سميت زدايي منابع آب و خاك هستند. در طي فرآيند گياه پالايي، گياهان با جذب فلزات سنگين و انباشتن آن ها در اندام هاي مختلف گياه، موجب زدودن فلزات از خاك و آب آلوده مي شوند. تثبيت و رسوب دادن در خاك و كاهش تحرك فلزات سنگين كه توسط بعضي از گياهان به كار گرفته مي شود يك راه برد ديگر است. اين گياهان پس زننده فلزات هستند. برخي ديگر از گياهان، فلزات را در اندام هاي هوايي خود انباشته مي كنند و ميزان فلزات موجود در بافت هاي اين گياهان عموما بازتاب مقادير فلز موجود در خاك است. بيش انباشته گرها مي توانند فلزات را در اندام هاي هوايي خود به ميزاني به مراتب بيش از گونه هاي غير انباشته گر كه نزديك آنها زندگي مي كنند، انباشته نمايند.
در اين پژوهش، ميزان عناصر معدني چند گونه گياهي كه در منطقه مهارلو رشد مي كنند به منظور ارزيابي توان آنها به عنوان انباشته گر فلزات سنگين بررسي شده است.
اين منطقه به دليل ورود پساب هاي كشاورزي و صنعتي، آلوده به فلزات سنگين گزارش شده است. گياهان، از نواحي باتلاقي، مردابي و زمين هاي خشك نزديك درياچه جمع آوري شدند. پس از پاك سازي گل و لاي باتلاقي، بخش هاي هوايي به مدت 24 ساعت در اجاق، با دماي  75ocقرار داده شدند. پس از تعيين وزن خشك، نمونه ها براي تبديل به خاكستر به مدت 8 ساعت در كوره الكتريكي با دماي 500oc قرار داده شدند. ميزان مواد معدني گياهان با روش XRF تعيين و با مقادير طبيعي گياهان مقايسه شد.
نتايج نشان داد كه بعضي از گياهان مانند Tamarix (گز)، Halopeplis، Suaeda انباشته گر نمك هستند و بعضي از جمله Astragalus (گون) و Phragmites (ني) انباشته گر فلزات سنگين (به ويژه نيكل) هستند و مي توانند به عنوان نامزدهاي خوبي براي انباشت فلزات سنگين محسوب شوند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 232  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی