برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تداخل عمل بین کورکومین و سیستم اپیوئیدی در آزمون درد احشایی ناشی از اسید استیک در موش های صحرایی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: حمزه قوشچي نسرين*,تمدن فرد اسماعيل,سيدنژاديامچي صونا
 
 *گروه علوم پايه، دانشکده دامپزشکي، دانشگاه اروميه
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: کورکومين ترکيب فعال زرد چوبه است و داراي خواص ضد التهابي، ضد سرطان، ضد اکسيدان و ضد ميکروبي مي باشد. در اين مطالعه اثر خوراندن مزمن کورکومين بر پاسخ درد احشايي ناشي از اسيداستيک و ارتباط اثر کورکومين با سيستم اپيوئيدي بررسي شده است.
روشها: محلول اتانول 5% و محلول تعليقي کورکومين در اتانول 5% و در مقادير 5/12، 25 و 50 ميلي گرم به ازاي يک کيلوگرم وزن بدن و به حجم 5/0 ميلي ليتر براي هر حيوان به مدت 8 روز به موش ها خورانده شد. تزريقات زير جلدي نالوکسان و مرفين در مقدار مساوي يک ميلي گرم به ازاي يک کيلوگرم وزن بدن به تنهايي و پس از خوراندن مزمن کورکومين انجام گرديد. پاسخ درد احشايي با تزريق داخل صفاقي اسيداستيک 2% به حجم 5/0 ميلي ليتر ايجاد و تعداد انقباضات کامل عضلات ديواره شکم به مدت يک ساعت پس از تزريق ثبت شد.
نتايج: خوراندن مزمن کورکومين در مقادير 25 و 50 ميلي گرم به ازاي يک کيلوگرم وزن بدن تعداد انقباضات ديواره شکم را بطور معني دار
(p<0.05) کاهش داد. نالوکسان به تنهايي اثر نگذاشت ولي مرفين به تنهايي موجب کاهش معني دار (p<0.05) پاسخ درد احشايي شد. مرفين در رت هاي درمان شده مزمن با کورکومين، کاهش پاسخ درد ناشي از کورکومين را افزايش داد ولي نالوکسان با کاهش درد ناشي از کورکومين مخالفت کرد.
نتيجه گيري: کورکومين توانايي کاهش درد احشايي را دارد و اثر کورکومين در کاهش دادن درد احشايي به فعال شدن مکانيسم هاي سيستم اپيوئيدي وابسته است
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 66  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی