برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اختراع فتیله اسمزی جهت تخلیه غیر تهاجمی مایع از گوش میانی گوسفند و انسان

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: حشمتيان بهنام,كمكي عليرضا,شهيدي سيامك,ملكوتي سيدمنصور,ده بوره زهرا
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: التهاب حاد گوش مياني شيوع بالاي دارد. اين بيماري به تجمع دردناک مايع در گوش مياني، پارگي پرده صماخ و کاهش شنوايي منجر مي شود. دارو درماني و جراحي ميرنگوتومي درمان رايج اين بيماري مي باشد. اين مطالعه به منظور بررسي نفوذ پذيري پرده صماخ به آب و امکان تخليه اسمزي مايع از گوش مياني انجام شد.
روش: در اين مطالعه گوش مياني گوسفند يکساله بلافاصله پس از کشتار جمع آوري شد. در سمت داخلي پرده صماخ بوسيله سيمان دندان پزشکي لوله اي پلي اتيلني نصب و آب بندي شد. با قرار دادن لوله اي در مجراي گوش خارجي پرده صماخ بين دو فضاي جدا از هم قرار گرفت. در شش نمونه در سمت داخلي پرده صماخ نرمال سالين و در سمت خارجي آن محلول نمک طعام 3/1 اسمولار و در شش نمونه کنترل در دو سمت پرده صماخ محلول نرمال سالين ريخته و حجم مايع جابجا شده از وراي پرده صماخ اندازه گيري شد. فتيله اي از الياف پنبه اي محتوي مايع 3/1 اسمولار تهيه و در شش نمونه انساني مبتلا به اوتيت سروز در مجراي گوش قرار داده شده و پس از يک ساعت از نظر علايم فشار مثبت گوش مياني بررسي شدند.
يافته ها: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد که پرده صماخ گوسفند به آب نفوذ پذير بوده و در نمونه هايي که در معرض محيط با اختلاف يک اسمولار قرار دارند آب جابجا شده است در حالي که در نمونه اي در معرض نرمال سالين قرار دارند جابجاي مايع صورت نگرفت. حجم مايع جابه جا شده در دو گروه با
(p<0.0001) اختلاف معني دار را نشان مي دهد. قرار دادن فتيله اسمزي در مجراي گوش خارجي انسان طي يک ساعت فشار مثبت گوش مياني را بر طرف مي کند اما دارونما چنين اثري ندارد.
نتيجه گيري: اين مطالعه براي اولين بار در دنيا نفوذ پذيري پرده صماخ در گوسفند را نشان داده در نمونه انساني منجر به اختراع فتيله اسمزي گوش مياني شده که قادر است با روشي ارزان و غير تهاجمي مايع گوش مياني را تخليه نمايد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 424  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی