برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی سطح ویتامین E سرم در بیماران همودیالیزی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: سيفي بهجت,كدخدايي مهري,زحمتكش مريم
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: ويتامين E در بدن نقش آنتي اكسيداني دارد و در پيشگيري از پراكسيداسيون ليپيد و ساير وقايع اكسيداتيو ناشي از راديكالهاي آزاد موثر است. از آنجاييكه همودياليز سبب مي شود بيماران بطور مداوم با وضعيت استرس اکسيداتيو روبرو باشند، ريسک ابتلا به بيماريهايي از قبيل سرطان در آنها بالاتر است. بنابراين در اين مطالعه با اندازه گيري سطح ويتامين E سرم قبل و بعد از دياليز و مقايسه آن با گروه كنترل وضعيت استرس اكسيداتيو در بيماران همودياليزي بررسي مي شود.
روشها: 20 نفر بيمار همودياليزي و 20 نفر گروه كنترل كه از نظر جنس و سن تطبيق داده شده بودند مورد مطالعه قرار گرفتند. هر بيمار سه بار در هفته و هر بار چهار ساعت دياليز مي شد. نمونه هاي خون قبل و بعد از دياليز براي بررسي هاي بيوشيميايي و ارزيابي سطح ويتامين
E سرم جمع آوري شد. سطح ويتامين E توسط HPLC اندازه گيري شد.
يافته ها: ميزان ويتامين
E بطور معناداري در بيماران همودياليزي در مقايسه با گروه كنترل (1.87±25.94 mmol/l, p<0.05) پايين تر بود. اختلاف معناداري در اين بيماران قبل از دياليز در مقايسه با بعد از دياليز وجود نداشت (21.25±62.1 vs.1.72±21.42 mmol/l, p<0.05).
نتيجه گيري: با توجه به پايين بودن ويتامين E سرم در بيماران همودياليزي چه قبل و چه بعد از دياليز در مقايسه با گروه كنترل مي توان پيشنهاد كرد كه استرس اكسيداتيو موجود در بيماران همودياليزي منجر به كاهش سطح آنتي اكسيدانهاي سرم مي شود. بنابراين تقويت دفاع آنتي اکسيداني بعنوان يک راهکار در درمان اين بيماران بايد در نظر گرفته شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 145  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی