برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اندازه‏ گیری غلظت نورآدرنالین و متابولیت آن با استفاده از روش میکرودیالیز و توسط HPLC-ECD در هسته مغزی Locus Ceoroleus در آزمون فرمالین و در موش صحرایی بیهوش

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: ساجديان فرد جواد*,آذرنگ فرامرز
 
 *بخش فيزيولوژي، دانشكده دامپزشكي، دانشگاه شيراز
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: درد به عنوان يكي از روندهاي پيچيده در سيستم عصبي مركزي هميشه مورد نظر محققين بوده است. در سيستم عصبي مركزي مسيرهاي متفاوت براي كنترل درد وجود دارد. يكي از اين مسيرها كه امروزه مورد بحث و نظر است، سيستم نزولي نورآدرنرژيكي ميباشد. مسير اين سيستم از هسته لوكوس سرولئوس (LC) كه در پايه مغز و پل دماغي قرار دارد شروع شده و به شاخ پشتي نخاع ختم ميشود. براي بررسي اثرات درد در هسته LC در موش صحرايي بيهوش شده با داروي اورتان، از آزمون فرمالين كه مدل درد شيميايي تونيك در موش صحرايي است، استفاده شد.
روشها: موشهاي صحرايي نر نژاد اسپراگو داولي، با وزن 320-280 گرم انتخاب و در دو گروه 20 تايي مورد بررسي قرار گرفت. در گروه كنترل از سرم فيزيولوژي استفاده و به ميزان
50µl، در زير پوست پنجه پاي عقب حيوان در حين عمل ميكرودياليز تزريق گرديد. در گروه فرمالين 50µl فرمالين 5/2% در محل مزبور تزريق گرديد. در اين گروهها پس از ايجاد بيهوشي با پنتوباربيتال سديم (50 mg/kg ip)، كاوند ميكرودياليز با استفاده از اطلس پاكسينوز با زاويه 15 درجه در هسته LC كاشته شده و 24 ساعت پس از آن ميكرودياليز انجام گرديد. نمونه هاي ميكرودياليز در زمانهاي 15 دقيقه اي جمع آوري شد و براي تعيين غلظت مونوآمينها و متابوليت آنها از دستگاه HPLC-ECD استفاده گرديد.
نتايج: نتايج نشان داد كه غلظت نورآدرنالين
(NA) و متابوليت آن 3- متوكسي-4- هيدروكسي فنيل گليكول (MHPG) در هسته LC در طي فازهاي اول و دوم فرمالين تغييرات معني داري نداشته است. از طرفي بيهوشي با داروي اورتان باعث بالا رفتن غلظت پايه NA و MHPG هسته LC در مقايسه با حالت هوشياري در هر دو گروه شد.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد كه در حالت بيهوشي، هسته
LC در دردهاي شيميايي و تونيك موثر نبوده و نقشي را ايفا نميكند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 45  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی