برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

شبیه سازی تحت وب غلظت پلاسمایی داروها: مدلی برای آموزش فارماکوکینتیک بالینی

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: بهلولي شهاب*,بهلولي مهدي,محموديان مسعود
 
 *گروه فارماکولوژي، دانشکده پزشکي، دانشگاه علوم پزشکي اردبيل
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: فارماکوکينتيک علمي است که به مطالعه الگوي زماني جذب، توزيع و حذف دارو پرداخته و رابطه اين فرآينده ها را باشدت و الگوي زماني اثرات فارماکولوژيکي (درماني و سمي) داروها را بيان مي کند. از سوي ديگر، فارماکوکينتيک علمي است کمي و به مهارت بالايي در زمينه رياضيات نيار دارد. دانشجويان پزشکي معمولا براي فهم بهتر مفاهيم فارماکوکينتيکي ارايه شده نياز به تجسم تاثير فاکتورهاي مداخله کننده در غلظت پلاسماي داروها را دارند براي پر نمودن اين خلا برنامه کامپيوتري تحت وبي طراحي شد که شبيه سازيي از غلظت پلاسمايي داروها و تاثير فاکتورهاي همچون سن، وزن، جنس و ميزان کراتينين بيمار و همچنين روش تجويز دارو و اثر دوز نگهدارنده و اوليه انتخاب شده بر آن را نمايش مي دهد.
روش کار و نتايج: متغييرهاي فارماکوکينتيکي مورد نياز از جمله
Ka (ثابت سرعن جذب، Ke (ثابت سرعن حذف، F (بهره دهي درماني) و Vd (حجم توزيع) از منابع معتبر فارماکولوژي جمع آوري و در بانک اطلاعاتي وارد شدند. صفحات رابط کاربري براي ورود اطلاعات بيمار و داروها و همچنين نمايش نمودار غلظت پلاسمايي در مقابل زمان در زبان Visual Basic نوشته شدند.
بحث و نتيجه گيري: توانايي برنامه براي نمايش تاثير متغييرهاي مربوط به بيمار و دارو مورد آزمايش قرار گرفته و ارزيابي شد. انتظار مي رود اين برنامه ابزار مناسبي براي آموزش فارماکوکينتيک باليني در کلاسهاي درسي باشد. همچنين بدليل تحت وب بودن برنامه استفاده از راه دور آن نيز ممکن مي باشد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 106  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی