برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی سمیت پوستی حاد و تحت مزمن نانوسیلور در خوکچه هندی

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: كراني ميترا,رضايت سيدمهدي,مينايي زنگي محمدباقر,گيلاني كامبيز
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: نقره در ابعاد نانو (زير (100nm تهيه شده است و از خصوصيات بارز آن خاصيت ضد ميکروبي قويتر آن است. اين امر سبب کاربردهاي وسيع تر نانوسيلور نسبت به نقره در سايز ميکرو شده است به طوري که درانواع لباس هاي زير، الياف ها، در درمان سوختگيها، از بين بردن بسياري از ميکروبها و قارچها ... از نانوسيلور استفاده شده است.
روشها: در مطالعه حاضر از گروه هاي ۶
تايي خوکچه هندي جهت بررسي اثر سميت پوستي حاد و تحت مزمن نانوسيلور با غلظت هاي متفاوت استفاده شد. بررسي سميت حاد توسط تست Draize هيچ تغيير ماكروسكپي مشاهده نشد. جهت بررسي سميت تحت مزمن از 5 گروه 6 تايي حيوان شامل 3 گروه کنترل شامل کنترل منفي (بدون استفاده از هيچ ماده اي)، کنترل مثبت (نيترات نقره) و 3 گروه تست با 3 غلظت متفاوت نانوسيلور به ترتيب غلظت هاي 100 ppm و 1000 و 10000 نانوسيلور به مدت 8 تا 13 هفته (5 روز در هفته) استفاده شد.
نتايج: بررسي هيستوپاتولوژيك بافت پوستي نشان داد كه التهاب پوستي ناشي از كاربرد نانوسيلور با افزايش غلظت افزايش مي يابد. التهاب پوستي ايجاد شده بطور مساوي بودند ولي ميانگين ساير تغييرات توسط نانو سيلور
10000 ppm در نوع تحت مزمن بيشتر از كاربرد حاد آن بود.
نتيجه گيري: در مطالعه حاضر نشان داده شده است که بين افزايش مدت مواجهه با نانو سيلور و افزايش غلظت نانوسيلور و تغييرات بافتي ارتباط معني داري وجود دارد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 82  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی