برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات محافظتی عصاره میوه Punica Granatum بر استئوآرتریت تجربی در مفصل زانوی موش سوری

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: هادي پورجهرمي مهسا*,مظفري كرماني رضا
 
 *دانشکده پزشکي، دانشگاه آزاد اسلامي
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

جهت بررسي اثربخشي عصاره ميوه انار PFE در استئوآرتريت، ابتدا با تزريق تك دوز منو سديم يود و استات (MIA)، در مفصل زانوي موش سوري نر، استئوآرتريت ايجاد نموديم. PFE در كاهش التهاب نقش داشته و اثرات محافظتي بر كندروسيتها در برابر IL-1 از خود نشان داده است. اما، هيج مطالعه هيستوپاتولوژيكي در in vivo بر استئوآرتريت و بويژه در مدلهاي حيواني، بعمل نيامده است.
روشها: به منظور ايجاد استئوآرتريت، ابتدا
MIA را به ميزان 0.1mg/knee در زانوي جپ حيوانات تزريق نموديم. حيوانات در روزهاي 14و 28 كشته شده و مفاصل آنها از نظر هيستوپاتولوژي مورد بررسي قرار گرفت PFE با استفاده از آبميوه گيري برقي تهيه گرديده و سپس، در چهار گروه، بعد از تزريق تك دوز ،MIA روزانه به ميزان  4ml/kg ،20ml/kgبطور خوراكي و به مدت دو و چهار هفته تجويز گرديد.
يافته ها: از نظر هيستوپاتولوژي، استئوآرتريت زودرس بوسيله تخريب كندروسيتها و ‏ضخيم شدن كامل غضروف مفصلي در صفحه تيبيوفمورال و تغييرات محتويات پروتئوگليكان تشخيص داده ميشود. تخريب شبكه اسنخواني زير غضروف پس از 28 روز بخوبي قابل مشاهده است. مصرف
PFE بطور وابسته به دوز و زمان، تا حد بسيار زيادي از اثرات مخرب MIA در پيشرفت استئوآرتريت جلوگيري بعمل آورده است. از ميزان صدمات به كندروسيتها در مصرف دوز بالاي PFE كاسته شده (50%)، پروتئوگليكان كمتر متاثر گرديده (30%) و پروليفراسيون سلولهاي سينوويال و يا سلولهاي التهابي در هيچ گروهي مشاهده نشد.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داده است كه
PFE مخصوصا در دوزهاي بالا، به ميزان بيشتري از تخريب كندروسيتها جلوگيري كرده و از صدمات ناشي از فعال شدن مدياتورهاي التهابي شديدا مي كاهد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 20  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی