برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی تغییرات ژئومورفولوژیکی سواحل خلیج چابهار با استفاده از داده های ماهواره ای

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: صالحي پور عليرضا,خيري فلوريز
 
 
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

تغييرات ژئومورفولوژيكي سواحل در منطقه ساحلي خليج چابهار در محدوده جغرافيايي 48 ْ22 60ْ-40 38 60ْ طول شرقي و 58 29 25-56 15 25 (تصوير شماره 1) عرض شمالي در پنج دوره زماني مربوط به سالهاي 1336 و 1372 با استفاده از عكس هاي هوايي و 1366 ،1380 و داده هاي ماهواره اي مورد بررسي قرار گرفت. ابتدا با استفاده از تصاوير حاصل از آشكار سازي هاي داده هاي ماهواره اي مرز خشكي و آب و تغييرات خط ساحلي و نيز تكامل آنها در دوره هاي زماني گوناگون و تاثير آن بر تالابهاي جزر و مدي خليج هاي دهانه اي مورد بررسي قرار گرفت.
با بكارگيري داده هاي ماهواره اي توانستيم جهت حركت جريان هاي آبي و به تبع آن مسير حركت و جابجايي ذرات معلق و نحوه به دام افتادن آنها را تعيين و نقش آنها را بر تكامل اشكال ساحلي و تاثيرشان را بر روي تاسيسات ساحلي بررسي كنيم.
محدوده گسترش و تغييرات تپه هاي ماسه اي و تغييرات بريرهاي ساحلي در چهار دوره زماني با يكديگر مقايسه شد. با استفاده از نتايج بدست آمده از بررسي بريرهاي ساحلي و تپه هاي ماسه اي و محدوده گسترش آن توانستيم محدوده گسترش بريرهاي گذشته را در شمال خليج چابهار تعيين نماييم.
نتايج به دست آمده از اين تحقيق نشان دهنده تغييرات بسيار شديدي در خليج هاي دهانه اي و بريرهاي هاي اين منطقه است. علاوه بر آن از طريق آشکار سازي هاي صورت گرفته بر روي تصوير ماهواره اي سال 1380 توانستيم محل تشکيل بريرهاي جزيره اي جديدي را در منطقه کرانه دور(offshore) خليج چابهار شناسايي نماييم که در صورت تحقق اين امر در آينده مي تواند تغييرات زيادي را در در خايج چابهار ايجاد نمايد.  

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 45   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی