برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر عصاره های میوه گیاه بربریس ولگاریس و ماده موثره آن بربرین بر سندرم محرومیت ناشی از مورفین در موش

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: نصيري اصل مرجان*,حسين زاده حسين
 
 *بخش فارماکولوژي، دانشکده پزشکي، دانشگاه علوم پزشکي قزوين
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: اثرات عصاره هاي آبي و الکلي ميوه گياه بربريس ولگاريس و ماده موثره آن بربرين بر سندرم محروميت از مورفين در موش و فعاليت حرکتي در موش مورد بررسي قرار گرفت.
روش کار: وابستگي با تزريق زير جلدي مورفين
50 mg/kg) ، 50، 75) به صورت روزانه و به مدت 3 روز انجام پذيرفت. در روز چهارم مورفين50 mg/kg  ، دو ساعت قبل از تجويز داخل صفاقي نالوکسون (5 mg/kg) تزريق گرديد. تعداد پرش هاي حيوان در مدت 30 دقيقه بعد از تزريق نالوکسون به عنوان شدت علايم سندرم محروميت ثبت گرديد.
نتايج: بربرين
(10-20 mg/kg) به صورت داخل صفاقي تعداد پرش هاي حيوان را به صورت معني دار بعد از تجويز نالوکسون در مقايسه با گروه کنترل کاهش داد. همچنين تجويز داخل صفاقي عصاره هاي آبي و الکلي ميوه گياه بربريس ولگاريس توانست به صورت معني دار علايم سندرم محروميت را در مقايسه با گروه کنترل کاهش دهد. عصاره هاي آبي (200-300 mg/kg) و الکلي (mg/kg) و بربرين(10-20 mg/kg) به طور معني دار توانست ميزان حرکت حيوان را، مهار نمايد. در آزمون خواب آوري پنتوباربيتون، بربرين، عصاره آبي (100 mg/kg) و الکلي (100-200 mg/kg) توانستند به صورت معني دار زمان به خواب رفتن را کاهش دهند و مدت زمان خواب آوري را افزايش دهند. در آزمون شلي عضلاني، هيچگونه اثر شلي عضلاني مشاهده نگرديد.
نتيجه نهايي: نتايج بدست آمده از اين فرضيه حمايت مي کند که عصاره هاي زرشک و بربرين نقش قدرتمندي را در تقويت اثر مهاري بر نورون ها و کاهش وابستگي به مورفين و کاهش فعاليت حرکتي ايفا مي کنند
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 70  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی