برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقایسه اثر عوامل آنتی کولینرژیک منتخب بر فشار داخل کره چشم (IOP) در خرگوش با استفاده از روش تونومتری شیوتز

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: محمداسماعيل مونا,مانوك زاده حويگ,صادقي هشجين گودرز
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
 
چکیده: 

مقدمه: آنتي کلينرژيکها براي مقاصد مختلفي منجمله بعنوان ميدرياتيک استفاده ميگردند. افزايش فشار داخل چشمي (IOP) در مبتلايان به گلوکوم از عوارض مهم آنهاست. هدف از مطالعه حاضر تحقيق براي مقايسه اثرات سه داروي مختلف از اين گروه با استفاده از يک مدل حيواني بود.
مواد: دوازده خرگوش نيوزيلندي نر بالغ بصورت تصادفي در سه گروه دسته بندي گرديدند. به مدت 14 روز و روزانه يکبار در چشم راست سه قطره محلول 1% آتروپين، تروپيکامايد يا سيکلوپنتولات و در چشم چپ (شاهد) سرم فيزيولوژي تجويز گرديد. در روزهاي 1، 2، 4 و 8 اين دوره دو هفته اي و نيز روزهاي 1، 2 و 7 بعد از قطع تجويز در کليه حيوانات فشار داخل چشمي با استفاده از تونومتر شيوتز اندازه گيري و ثبت گرديد. پنج دقيقه قبل از هر اندازه گيري و به منظور تسکين درد احتمالي، بيحسي موضعي در قرنيه حيوانات با استفاده از سه قطره تتراکائين 2% اعمال گرديد. نتايج حاصله با استفاده از آزمون آناليز واريانس يکطرفه و سپس تست بونفروني ارزيابي گرديد.
نتايج: در اين مطالعه متوسط
IOP در کليه گروهها قبل از شروع درمان 25.8 ميليمترجيوه بود. IOP بدنبال تجويز کليه داروها افزايش معني داري داشتند که در مورد آتروپين، تروپيکامايد و سيکلوپنتولات به ترتيب تا 35.8، 38.8 و 35.8 ثبت گرديد. از بين عوامل فوق تاثير تروپيکامايد بر IOP بيشتر از دو داروي ديگر بود (P<0.05).
نتيجه گيري: مطالعه حاضر نشان داد که آنتي کلينرژيکها نه تنها در مبتلايان به گلوکوم بلکه در افراد و حيوانات سالم نيز ميتواند مخاطره آميز باشد. پيشنهاد ميگردد از تجويز طولاني مدت آنها مگر در موارد ضروري اجتناب گردد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 391  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی