برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثرات سمی عصاره زردچوبه بر بافت کبد و کلیه در موش آزمایشگاهی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: خرسندي لعياسادات,اوراضي زاده محمود
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: در سالهاي اخير خواص درماني زردچوبه از جمله اثرات ضد توموري، آنتي اكسيداني و ضد التهابي نشان داده شده است. در اغلب اين تحقيقات از عصاره زردچوبه بصورت دوزهاي بالا و اغلب تك دوز براي نشان دادن اثر محافظ سلولي استفاده شده است و اثرات سمي تجويز طولاني مدت آن بر روي بافتهاي مختلف بررسي نشده است. در اين مطالعه اثرات سمي عصاره زردچوبه بر روي بافت كبد و كليه در موش بررسي شده است.
روشها: 40 موش نر با نژاد
NMRI بطور تصادفي به 4 گروه تقسيم شدند. به گروه كنترل (A) سرم فيزيولوژي و به گروههاي آزمون (T1-T3) به ترتيب 5/0%، 1% و 2% رژيم غذايي عصاره زردچوبه به مدت 21 روز بصورت خوراكي داده شد. سپس روز بيست و دوم جهت آزمايشات بيوشيميايي نمونه خون از عروق ژوگولار گرفته شد. سپس نمونه هاي كليه و كبد براي بررسي هيستواتولوژيكي در فرمالين 10% قرار داده شدند.
نتايج: در موشهاي گروه
T3 كه 2% عصاره زردچوبه دريافت كرده بودند، نكروز و پراكسيداسيون چربي همراه با افزايش ALT (آلانين ترانسفراز) و AST (آسپارتات ترانسفراز) مشاهده شد (P<0.05). در كليه ها هيچگونه تغيير هيستوپاتولوژيكي مشاهده نشد و در ميزان BUN (نيتروژن اوره خون) و Cr (كراتينين) نيز تغييري ايجاد نشده بود.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج فوق به نظر مي رسد كه زردچوبه در ايجاد مسموميت كبدي در موش شركت مي كند ولي در ايجاد مسموميت كليوي نقشي ندارد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 1155  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی