برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

گیاهان دارویی: باورها و عملکرد سیستانی های ساکن روستای حسن آباد استان گلستان

نوع ارائه: ----
نویسنده: جويباري ليلا,ثناگو اكرم
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: گياهان موجودات زنده اند، پرورده و مخلوق درگاه احديتند، جان دارند و تسبيح حق مي گويند، و نشانه و آيت الهي اند.
هدف: هدف از اين مقاله تحقيقي معرفي درمانهاي عاميانه با گياهان دارويي در سيستاني هاي ساکن روستاي حسن آباد گرگان (استان گلستان) است.
متدولوژي: اين تحقيق به روش کيفي و از طريق فوکوس گروه انجام شده است. يافته هاي اين مقاله بخشي از يک تحقيق بزرگتر است که در زمينه طب عاميانه انجام شده است.
يافته ها: سيستاني ها معتقد بودند که درمانهاي گياهي خانگي به مراتب از مراجعه به پزشکان موثرتر است. موارد زير از شايعترين و پرمصرف ترين درمانهاي گياهي در روستاي حسن آباد است: 1- درمان سنگ كليه با هندوانه، 2- ميخك براي درد دندان، 3- درمان عفونت سينه (دارچين و زنجبيل و زيره و باديان و عناب و گل گاوزبان) و يا (اجغو، شوتك يا شويد) و نبات و باديان. 4- دم کرده ميخك (موكويي) و گل گاوزبان و ليمو هندي و مصرف آن مانند چاي. 5- تلخي (گلپوره) و باديان و شويد و زيره و نبات و اسفند ساييده شده و مصرف براي دل درد و نفخ شكم. 6- داروهاي گياهي مثل شنبليله، شويد، پونه براي ايزه (اسهال و استفراغ ) کودک. 7- مخلوطي از نيل (داروي گياهي آبي رنگ) و سير و تهيه ضماد از آن و استفاده بر روي قسمتهايي از زانوان، پشت گوش و پيشاني که تيغ زده شدند.
نتيجه گيري و بحث: افزايش كاربرد طب سنتي تا حدي ناشي از آن است كه اين گونه معالجات بيشتر در دسترس مردم قرار دارد و هزينه آن نيز براي مردم قابل تحمل تر است. گياهان مواد موثره اي دارند كه در مواجه با هم تقويت يا تضعيف مي شوند و توانايي هاي متعدد اما مسكوت خويش را حركت و جوشش مي بخشند قفل بر دهان دارند و چون كليد بر قفلشان بريم با ما سخن مي گويند و به مصلحت ما عمل مي كنند از ما فرمان مي برند و با دشمنان سلامتي ما مي جنگند
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 594  
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی