برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات عصاره آبی ریشه ریواس (Rheum ribes) بر نارسایی مزمن کلیه در رت

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: براتي مينا*,حاج زاده موسي الرضا,محمديان روشن نعما
 
 *دانشگاه پيام نور مشهد
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: نارسايي کليه چه فرم حاد و چه مزمن از بيماري هاي نسبتا شايع اين عضو است. گياه ريواس داراي اثرات کاهش چربيهاي پلاسما، کاهش اوره و کراتينين سرم، کاهش پروليفراسيون سلول هاي مزانشيال گلومرولي در گلومرولونفريت و اثر مفيدي بر طولاني کردن فاصله دياليز در بيماران نارسايي کليه مي باشد. هدف از اين پژوهش بررسي اثرات عصاره آبي ريشه ريواس بر نارسايي مزمن کليه در رت مي باشد.
مواد و روش ها: در اين تحقيق 24 سر رت به 3 گروه 8 تايي تقسيم شدند. به رت هاي گروه 1 در طول مطالعه روز در ميان به صورت
ip نرمال سالين و به رت هاي گروه 2 و 3 روز در ميان 2 mg/kg (جمعا 5 دوز) سيس پلاتين به روش ip تزريق شد. بعد از گذشت 2 هفته از اولين تزريق تا پايان تجربه رت هاي گروه 3 روزانه 200 mg/rat از عصاره آبي ريشه ريواس در آب آشاميدني دريافت کردند اما رت هاي گروه 1 و 2 در اين مدت بدون تيمار ماندند. در روزهاي 0 ، 14 و 42 نمونه گيري خون از طريق سينوس غاري چشم صورت گرفت و در روز آخر کليه رت ها جدا و با روش هاي روتين بافت شناسي بررسي شدند.
نتايج و بحث: نتايج بدست آمده نشان داد که عصاره آبي ريواس موجب کاهش معني دار کلسترول خون
(p<0.05) گرديد ولي اثرات قابل توجهي بر ميزان گلوکز، آلبومين و تري گليسريد خون نداشت. در بررسي هاي آسيب شناسي مشخص شد که در گروه 2 انفيلتراسيون آماسي انترسيتس و thyroidization در تمامي رت ها و آتروفي توبولي در نيمي از رت هاي اين گروه مشاهده شد اما در گروه 3 اين فاکتورها در تقريبا تمامي رت هاي گروه ديده نشد و انسيدانس آن کمتر از گروه 2 ميباشد (اين فاکتورها در هيچ کدام از نمونه هاي گروه 1 مشاهده نشد.) يافته هاي اين پژوهش نشان مي دهد که تجويز سيس پلاتين موجب نفروتوکسيسيتي و نارسايي کليه مي شود و عصاره آبي ريواس اثرات مفيدي بر بهبود نارسايي کليه و ترميم بافتي آن دارد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 134  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی