برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ماگماتیسم آداکیتی و نهشته های مس - طلای پورفیری؛ مثال از خاروانا، شمال غرب ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ارجمندزاده رضا,عليرضايي سعيد
 
 
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

ذخيره مس - طلاي خاروانا در 50 کيلومتري شمال تبريز در آذربايجان شرقي و در زون زمين ساختي البرز – آذربايجان قرار دارد. اين ذخيره در ارتباط با يک توده پورفيري و گروهي دايک و سيل تشکيل شده است. مناطق دگرساني پتاسيک، فيليک، رسي، پروپيليتي و سيليسي در توده پورفيري گسترش يافته که با کانيسازي افشان، استوکورک و رگه اي همراهند. مناطق غني از مس، طلا، نقره، اننتيموان، ارسنيک و بيسموت شناخته شده است. سنگهاي رسوبي ميزبان در گستره وسيعي به هورنفلس و مجموعه هاي متاسوماتيکي - اسکارني تبديل شده اند. براي شناخت ماهيت ماگما و پتانسيل کانيسازي آن، 14 نمونه نادگرسان از توده نفوذي، دايکها و سيلها انتخاب و براي اکسيدهاي اصلي و عناصر فرعي و کمياب توسط آزمايشگاه ACME در ونکوور، کانادا آناليز شدند.
اين پورفيري در محدوده ريوداسيت - داسيت - آندزيت و با گرايش کالکوآلکالن است. دايکها و سيلها ترکيب هورنبلند - آندزيت، تراکي آندزيت و داسيت دارند. ويژگيهاي ژئوشيميايي اين پورفيري (
MgO<3%, Al2O3>14.5wt%، Yb<1.4ppm، Y<18ppm، Sr>380ppm، و Sr/Y>40) قابل مقايسه با سريهاي آداکيتي است (Defant and Drummond 1990). گرايش آداکيتي در نمودارهاي (Castillo et al., 1999) La/Yb-Yb و (kepezhinskas et al., 1997) Sr/Y-Y بخوبي آشکار است. خصوصيات ژئوشيميايي پورفيري خاروانا شباهت زيادي با پورفيري سونگون دارد جايگاه زمينساختي توده نفوذي، بر اساس نمودارهاي Zr/Y و Rb/Y+Nb کمان ماگمايي قاره اي مرتبط با فرورانش است. مقدار پايين Y و Yb و نسبت بالاي Sr/Y و La/Yb را مي توان به ذوب تختال (slab) و باقي ماندن Y و HREE در گارنت بازمانده در منبع، يا تفريق گارنت و يا هورنبلند و عدم تفريق مهم پلاژيوکلاز نسبت داد. ماگماي آداکيتي آب زياد و ƒO2 بالايي دارد که اين سبب اکسيده شدن سولفيد در منبع گوشته و ورود عناصر کالکوفيل به فاز مذاب مي گردد و گوگرد بصورت اکسيدي در سيستم ماگمايي انتقال مي يابد که اين اهميت حياتي در تشکيل ذخاير پورفيري دارد. بسياري از پورفيري هاي بارور در آند ترکيب آداکيتي دارند (Baldwin and Pearce 1982; Thieblemont et al 1997). با توجه به شباهت زياد بين سونگون و خاروانا مي توان کليد اکتشافي جديدي براي پورفيري هاي مس - طلا در ايران معرفي کرد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 39   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی