برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه هیستوپاتولوژیک نفروتوکسیسیتی داروی فلونیکسین مگلومین در موش صحرایی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: درخشان فر امين*
 
 *گروه پاتوبيولوژي، دانشکده دامپزشکي، دانشگاه شهيد باهنر کرمان
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

فلونيکسين مگلومين از داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي است که داراي اثرات ضد درد و ضد تب مي باشد و در دامپزشکي بطور عمده در درمان آماس ها و دل درد هاي شديد اسب(کوليک) بکار مي رود.
روشها: در اين تحقيق به منظور مطالعه هيستوپاتولوژيک نفروتوکسيسيتي اين دارو، 28 سر موش صحرايي بطور اتفاقي به چهار گروه مساوي تقسيم شدند. به گروه هاي اول، دوم و سوم اين دارو بترتيب با دوز هاي 5/2 ، 5/3 و 5 ميلي گرم به ازا هر کيلوگرم وزن بدن به مدت 5 روز و بصورت داخل عضلاني تزريق شد. دوز بکار رفته در گروه اول دوز درماني محسوب مي گردد. گروه چهارم بعنوان شاهد سرم فيزيولوژي دريافت نمود. در پايان آزمايش موش ها کشته شده و کليه ها جهت تهيه لام هاي بافت شناسي به آزمايشگاه پاتولوژي ارسال گشت.
نتايج: مشاهدات باليني حاکي از کاهش وزن، بي اشتهايي و اسهال بود. موش هاي گروه اول و دوم در روز 5 و موش هاي گروه سوم در روز 3 تلف شدند. مطالعات هيستوپاتولوژيک نکروز انعقادي حاد در لوله هاي کليه و ضخيم و ناهموار شدن کپسول کليه را در
گروه هاي 1 و 2 و 3 و در گروه سوم علاوه بر اين آنفارکتوس کليه و نکروز قسمت هايي از مدولا را به اثبات رسانيد. موش هاي گروه کنترل هيچگونه ضايعه اي را نشان ندادند.
نتيجه گيري: بنظر مي رسد اين دارو از طريق مهار پروستوگلاندين اثرات خود را اعمال مي نمايد و از اين رو کاربرد آن بايستي با احتياط صورت پذيرد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 171  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی