برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ارزیابی آثار توسعه شهرکهای صنعتی بر محیط زیست با رویکرد CEA (مطالعه موردی: شهرک صنعتی آمل)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: رسولي سعيده,مخدوم فرخنده مجيد,يدالهي علي اكبر
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي ارزيابي اثرات محيط زيستي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
زمان:  1385دوره 4
 
 
چکیده: 

ارزيابي اثرات محيط زيستي با رويكرد تجمعي به بررسي آن دسته از آثاري از يك پروژه مي پردازد كه ناشي از اثرات آن پروژه در تركيب و تقابل با اثرات ديگر پروژه ها و طرحهاي توسعه منطقه در گذشته و حال و طرحهاي توسعه هاي جديد قابل پيش بيني در آينده، مي باشد. اين نوع ارزيابي بر اساس ادغام گامهاي زير در مراحل EIA انجام مي شود:
۱- شناسايي مرزها
۲-
شناسايي اثرات مختلف يك پروژه در زمان حال
۳-
شناسايي اثرات پروژه ها و توسعه هاي گذشته در منطقه
۴-
شناسايي طرحهاي توسعه آينده و پيش بيني اثرات بالقوه محيط زيستي آنها
۵-
شناسايي اثرات تراكمي و شدت آنها در سه بازه زماني ذكر شده
۶-
ارزيابي اثرات مستقيم و تراكمي
در اين پژوهش اثرات تجمعي شهرك صنعتي آمل با بررسي تكنيكهاي مختلف ارزيابي اثرات محيط زيستي و در نهايت انتخاب دو روش روي هم گذاري و مدل تخريب به دليل كارايي موثر، مورد ارزيابي قرار گرفت.
در روش روي هم گذاري ضمن تعيين توان اكولوژيكي منطقه، استعداد منطقه براي كاربري صنعتي بر اساس مدل توسعه صنعتي-شهري-روستايي ارزيابي و ميزان آسيب پذيري اكوسيستم هايي كه شهرك صنعتي آمل بر روي آن مستقر است، محاسبه شد.
در مدل تخريب با شبكه بندي محدوده شهرك صنعتي،اثرات تجمعي ناشي از ساخت و ساز و بهره برداري اين شهرك در دو روند زماني گذشته-حال و گذشته-حال-آينده با اعمال اندك تغييري در فرمول مدل تخريب شناسايي و ارزيابي شد.
نتيجه روش رويهم گذاري نشان داد كه منطقه فاقد توان اكولوژيكي لازم براي توسعه صنعتي مي باشد و احداث اين شهرك با قابليتهاي منطقه سازگار نمي باشد.
نتيجه مدل تخريب مشخص نمود با اعمال اولويهاي توسعه در منطقه در دو روند زماني، ميزان تخريب در واحدهاي مطالعاتي بالا بوده و اين ميزان در آينده افزايش نيز خواهد يافت.
نتايج هر دو روش مويد يكديگر عمل نمودند. در پايان ضمن مقايسه دو روش و نتايج ارزيابي با ساير تحقيقات، پيشنهادات كلي و اختصاصي در زمينه ارزيابي اثرات تجمعي ارايه گرديد.

 
کلید واژه: ارزيابي اثرات تجمعي، شهرك صنعتي، مدل تخريب، روش رويهم گذاري
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 132  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی