برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی مقایسه ای نظام ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران، چالشها و راهبردها

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: شبيه خواني روح الامين,مكنون رضا
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي ارزيابي اثرات محيط زيستي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
زمان:  1384دوره 3
 
چکیده: 

با توجه به رشد و توسعه استفاده از فرآيند ارزيابي اثرات محيط زيستي و اهميت بازنگري و بهبود کيفيت گزارشات EIA، لزوم ارزشيابي سيستم هاي EIA احساس شده است.
در اين نوشته، سعي شده در سه بخش به بررسي و ارزشيابي سيستمهاي EIA، در سه منطقه جغرافيايي متفاوت، شامل هشت کشور اروپايي بعنوان کشورهاي توسعه يافته و پيشرو در سيستم ارزيابي محيط زيستي و سه کشور در خاورميانه و شمال آفريقا به عنوان اولين کشورهاي در حال توسعه منطقه که سيستم EIA را در خود توسعه داده اند و ايران که در دهه اخير توجه ويژه اي به گسترش نظام ارزيابي محيط زيستي در کشور نموده، پرداخته شود.
با شناسايي معيارهاي ارزيابي مورد توجه در هر يک از اين کشورها با توجه به سطوح کيفي مختلفي از نظام ارزيابي محيط زيستي هر سيستم، شامل معيارهاي سيستماتيک در بخش هاي قانوني، اداري و فرآيند ارزيابي و معيارهاي اجرايي همچون وجود خطوط راهنما، نظارت مداوم، آموزش و ظرفيت سازي درEIA ، در ابتدا لازم است، معيارهاي موثرتر در سيستم EIA ايران که داراي اولويت بيشتر نيز هستند شناسايي شده سپس به ارزشيابي سيستم ارزيابي اثرات محيط زيستي در ايران پرداخته شود.
در نهايت نيز با توجه به شناسايي نقاط ضعف اين سيستم و ضمن بررسي راهکارهاي مناسب جهت بهبود کيفي گزارشات ارزيابي محيط زيستي، توصيه ها و پيشنهادهايي جهت بهبود کارايي و افزايش سطح کيفي گزارشات
EIA ايران ارايه مي شود.

 
کلید واژه: ارزيابي محيط زيستي، EIA، ارزشيابي، سيستم، نظام، مقايسه
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 87  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی