برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ارزیابی اثرات محیط زیستی اکتشاف و استخراج بر اکوسیستم های خشکی (با تاکید بر حوزه های نفتی خوزستان)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: جعفرزاده نفيسه,يزدان پناه نيما
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي ارزيابي اثرات محيط زيستي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
زمان:  1384دوره 3
 
 
چکیده: 

پروژه هاي نفت، گاز و پتروشيمي كه در جهت رشد صنعتي و اقتصادي كشور مي باشند، براي رفاه جوامع انساني طراحي شده و به مرحله اجرا در مي آيند. توسعه و انجام پروژه هاي عظيمي چون اكتشاف، استخراج و انتقال نفت، بدون توجه كافي به ملاحظات محيط زيستي، صدمات بسياري را به طبيعت وارد خواهد كرد. در اين راستا، انجام ارزيابي اثرات محيط زيستي در صنعت كاملا ضروري است.
هدف از انجام اين تحقيق، ارزيابي اثرات محيط ‌زيستي پروژه هاي اكتشاف و استخراج مي باشد كه به‌عنوان مطالعه موردي، بر اكوسيستم هاي خشكي حوزه ها و ميادين نفتي خوزستان انجام شده است.
به منظور ارزيابي اثرات محيط زيستي اين فعاليتها، از مناطق عملياتي مربوطه بازديدي به عمل آمد و با گرد آوري اطلاعات و گزارشها، پيامدهاي مختلف اجرا و عدم اجراي آن بر محيط زيست فيزيکي، طبيعي و اقتصادي-اجتماعي-فرهنگي شناسايي گرديد. با تعيين ماهيت، شدت و دامنه اثرات و استفاده از روش ارزيابي ماتريس ساده به ارزشيابي هر فعاليت در هر يك از دوره هاي ساخت و بهره برداري پرداخته شده است.
با جمع بندي ارزشهاي مثبت و منفي فعاليتهاي اكتشاف و استخراج نفت مشخص شد که اجراي پروژه هاي اكتشاف و استخراج نفت در حوزه نفتي خوزستان بر اكوسيستم هاي خشكي پيامدهاي منفي زيادي دارد. اما با توجه به اهميت استراژيك ذخاير نفت و گاز و اثرات مثبت اين فعاليتها بر محيط اقتصادي-اجتماعي منطقه در كل كشور،‌ اجراي اين پروژه ها اجتناب ناپذير است.
در انتها برنامه هاي مديريت محيط زيستي و راهکارها و تمهيداتي در جهت کاهش و کنترل اثرات سوء و مهم اجراي پروژه ارايه گرديده است.

 
کلید واژه: ارزيابي اثرات محيط زيستي، اكتشاف و استخراج نفت، حوزه هاي نفتي، اكوسيستم هاي خشكي، خوزستان
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 216  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی