برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

آلودگی محیط زیست ناشی از راهداری و راه سازی در ایران و مزایای استفاده از قیر امولسیون

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: احمدي سيروس,نشاط رضا
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي ارزيابي اثرات محيط زيستي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
زمان:  1384دوره 3
 
چکیده: 

در سراسر دنيا رابطه تنگاتنگي بين رشد اقتصادي جامعه و توسعه حمل و نقل وجود دارد. در كشورهاي پيشرفته و در حال رشد، توسعه اقتصادي همراه با جابه جايي بيشتر كالا و مسافر و سرانجام سرمايه گذاري زيادتر در تاسيسات زيربنايي و وسايل حمل و نقل است. در كشورهاي در حال توسعه 80-90 درصد جابه جايي ها از طريق حمل و نقل جاده اي صورت مي گيرد. در اين ميان راهداري و راهسازي نقش بسيار مهمي جهت برقراري جريان حمل و نقل و نيز توسعه آن ايفا مي کند.
قير بعنوان يک ماده چسبنده در راهسازي از روزگار کهن مورد استفاده قرار مي گرفته است. اما تنها در قرن بيستم، بشر توانسته انواع متنوع اين ماده را توليد و در ساخت انواع روسازي بکار برد.
اختلاط قير با آب که دو مايع ناهمگن هستند، انقلابي در صنعت توليد قير بشمار مي آيد. امولسيون قيري از پراکندن ذرات ريز قير در آب و پايدار کردن اين مخلوط توسط امولسيفايرها بوجود مي آيد. با افزوده شدن قير امولسيون به مصالح سنگي، امولسيون شکسته شده و ذرات قير به مصالح سنگي مي چسبد، آب موجود در امولسيون نيز يا تبخير شده و يا جذب مصالح مي گردد.
مهمترين نکته در استفاده از قير امولسيون نه تنها تنوع کاربرد، بلکه انطباق آن با ملاحظات محيط زيستي است که از امولسيون قيري بعنوان جانشيني بي بديل براي قير خالص و قيرهاي محلول، مي توان ياد کرد. در اين پژوهش ضمن ارايه آمار مربوط به عمليات راهداري و راهسازي در ايران و ميزان آلودگي محيط زيست چه از لحاظ آلاينده هاي هوا و چه از لحاظ تداخل و تصرف در منابع طبيعي ناشي از عمليات مذکور، به مزاياي قير امولسيون با تاکيد بر حفظ محيط زيست نسبت به ساير قيرهاي مصرفي در کشور اشاره شده است.

 
کلید واژه: مزاياي محيط زيستي قير امولسيون، آلودگي محيط زيست، عمليات راهداري و راهسازي در ايران
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 361  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی