برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثر محافظتی ویتامین E روی پاسخ دهی زنجیره تراشه و تغییرات التهابی ریه خوکچه های هندی در معرض سولفورد موستارد قرار گرفته

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: واحدي احسان,اميري صديقه,واحدي نسيم,بسكابادي محمدحسين
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: ريه از مهمترين اعضاي در معرض قرار گيرنده با گازهاي شيميايي جنگي از قبيل گاز سولفور موستارد (SM) است. در اين مطالعه اثر محافظتي ويتامين E بر روي پاسخ دهي زنجيره تراشه و تغييرات التهابي ريه حيوانات در معرض قرار گرفته با SM مورد بررسي قرار گرفته است.
روشها: خوكچه هاي هندي در معرض محلول رقيق کننده (شاهد)،100mg/m3  سولفور موستارد استنشاقي (SME) و SME درمان شده با 600 mg/m3 ويتامين E (SME+E) قرار گرفتند و بررسي هاي مختلف 14 روز پس از در معرض قرار گيري انجام شد. وزن حيوانات در ابتدا، ميانه و پايان مطالعه اندازه گيري شد (n=8 در هر گروه).
يافته ها: پاسخ دهي زنجيره تراشه
(TR) به متاکولين و شمارش WBC در گروه SME به طور معني داري از گروه شاهد بيشتر بود (به ترتيب ۰۰۱/ و TR (p<۰.۰۱ در SME+E به طور معني داري در مقايسه با گروه SME کاهش يافت (p<۰.۰۱). همچنين تعداد WBC در SME+E در مقاِسه با گروه SME کاهش يافت (۰.۰۵>p). در حيوانات SME کاهش وزن در طول مطالعه مشاهده شد اما در مورد حيوانات SME+E هيچ گونه تغيير وزني مشاهده نشد. افزايش ائوزينوفيل و کاهش لنفوسيت در گروه SME در مقايسه با گروه شاهد وجود داشت (۰.۰۰۱>p) درمان حيوانات SME با ويتامين E از ائوزينوفيلي پيشگيري نمود (۰.۰۵>p).
نتيجه گيري: اين نتايج اثر محافظتي ويتامين E را بر TR و افزايش WBC مايع لاواژ ريه (احتمالا التهاب ريه) خوکچه هاي هندي قرار گرفته در معرض SM نشان مي دهند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 39  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی