برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اکسید نیتریک و نقش آن در جریان پاتوژنز هیپوتیروئیدیسم

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: جعفرزاده مصطفي,فاتحي حسن آباد زهرا,غلام نژاد زهرا,فاتحي محمد
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: بر اساس مطالعات انجام شده قبلي، مشخص گرديده که هم هيپوتيروئيدي و هم هيپرتيروئيدي اثرات مهمي بر روي سيستم قلبي عروقي بر جاي مي گذارند. اساس اين تغييرات هموديناميک، ناشي از توانايي هورمونهاي تيروئيدي در تاثيرگذاري بر روي ميوسيت هاي قلبي، سلولهاي عضلات صاف ديواره عروق و نيز آندتوليوم مي باشد. مطالعه حاضر در جهت بررسي اثرات هورومون هاي تيروئيدي بر روي انقباض عضله صاف در مدل حيواني هيپوتيروئيديسم انجام شد.
مواد و روشها: در اين مطالعه، 30 سر موش صحرايي نر از جنس
Sprague-Dawley که از نظر سن و وزن همسان بودند، به صورت تصادفي به دو گروه تقسيم شدند. گروه کنترل (n=15) در طي 30 روز مورد مطالعه از رژيم استاندارد استفاده نمودند. در گروه تحت درمان، متي مازول با دوز 7 ميليگرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن از طريق آب نوشيدني به حيوانات خورانده شد. پس از 4 هفته، سطح خوني T3، T4 و TSH اندازه گيري شد. در مرحله بعد، وازودفران حيوانات در هر دو گروه کنترل و تحت درمان جدا و در حمام بافت مورد مطالعه قرار گرفت.
نتايج: در گروه تحت درمان با متي مازول، افزايش معناداري در سطح پلاسمايي
TSH و کاهش سطوح T3 و T4 مشاهده شد. در اين گروه فشار خون شرياني تغيير معناداري نسبت به کنترل پيدا نداشت. نتايج بررسي وازودفران جدا شده از موشها در حمام بافت نشان داد که پاسخ انقباضي نسبت به اپي نفرين به صورت معناداري در گروه تحت درمان با متي مازول کاهش يافته است. اين پاسخ به صورت کامل با استفاده از L-NAME به ميزان کنترل بازگشت نمود.
بحث: نتايج بدست آمده پيشنهاد مي کنند که افزايش توليد اکسيد نيتريک در جريان هيپوتيروئيدي نقش مهمي در اختلال انقباض عضله صاف ناشي از اين بيماري دارد
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 99  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی