برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی پروفیل گیرنده های آنژیوتانسین II و نقش آنژیوتانسین و NO در تنظیم جریان خون در مفاصل التهابی حاد و مزمن

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: نجفي پور حميد*,صادقي نجمه,نيك بخت فرناز
 
 *گروه و مرکز تحقيقات فيزيولوژي، دانشگاه علوم پزشکي کرمان
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: بيماريهاي التهابي مفاصل از بيماريهاي شايع در سنين بالا مي باشند. بررسي پاسخ عروق به آنژيوتانسين II (AngII) که نشان داده شده در شرايط التهابي به صورت موضعي نيز در مفصل توليد مي شود حايز اهميت است. بنابراين بررسي نقش NO در اين شرايط نيز از اهداف اين مطالعه است. مطالعه بر روي 36 خرگوش نژاد سفيد نيوزلندي که به 2 گروه اصلي (التهاب حاد و مزمن) که هر کدام به سه زير گروه تقسيم شدند انجام شد. التهاب حاد با تزريق 5.0 ميليليتر محلول 2% کاراگينين و التهاب مزمن با تزريق آنتي ژن MBSA به داخل مفصل زانوي حيوان حساس شده به آنتي ژن ايجاد و 24 ساعت پس از التهاب حاد و 28 روز بعد از التهاب مزمن، در گروه اول تغييرات جريان خون مفصل در پاسخ به غلظت هاي مختلف آنژيوتانسين که از طريق شريان صافن تزريق گرديد بررسي شد.  در گروه دوم پاسخ به آنژيوتانسين در حضور لوسارتان (آنتاگونيست انتخابي گيرنده هاي (AT1 بررسي شد. در گروه سوم L-NAME از طريق وريد ژوگولار (3mg/kg) تزريق و سپس پاسخ به AngII بررسي گرديد.
نتايج: نتايج اين تحقيق حاکي از اين است که  پاسخ عروق مفصلي به
AngII از دوز 10-12 شروع و در 10-5 به حداکثر مي رسد. لوسارتان بطور کامل پاسخ هاي انقباضي را مهار نمود ولي هيچ گونه پاسخ گشاد شدگي ايجاد ننمود. مقاومت عروقي در پاسخ به تزريق آنژيوتانسين در حضور L-NAME به ميزان معني داري افزايش يافت عروق مفصل التهابي حاد و مزمن پاسخ شديدي به AngII داده و نوع گيرنده هاي آنژيوتانسين در اين عروق از نوع AT1 مي باشد. شواهدي از وجود گيرنده هاي AT2 در اين عروق مشاهده نگرديد.
نتيجه گيري: مقايسه نتايج اين مطالعه با نتايج مفصل سالم، حاکي از عدم تغيير گيرنده هاي آنژيوتانسين توسط التهاب حاد و مزمن مي باشد
. NO نقش مهمي در تنظيم جريان خون و در تعديل پاسخ هاي انقباضي به آنژيوتانسين II در مفصل التهابي بازي مي کند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 92  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی