برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

افزایش باروری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک پس از درمان با ترکیب کلومیفن و مت فورمین

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: كوكبي رويا,مشکي باف محمدحسن,کوکبي افروز
 
 
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

هدف: سندرم تخمدان پلي کيستيک (Poly cystic ovarian disease) شکلي از هيپراندروژنيسم مي باشد که در اثر اختلاف عملکرد تخمدان بوجود مي آيد. در اين مطالعه مقايسه اثر درماني کلوميفن به تنهايي و کلوميفن همراه با مت فورمين در بيماران نازاي مبتلا به PCOD مورد بررسي قرار گرفت.
روش: پس از بررسي تاريخچه کلينيکي و آزمايشات
GTT,FBS و هورمونهاي جنسي و4.630)]±(27.99 [Body mass index، چهل بيمار نازاي مبتلا بهPCOD   را به دو گروه تحت درمان چهار ماهه با کلوميفن به تنهايي (mg/day  100) به مدت پنج روز (پنجم الي نهم دوره قاعدگي) و تحت درمان چهارماهه با مت فورمين (500mg/TiD ( بهمراه کلوميفن با همان دوز تقسيم گرديدند.
نتايج: پس از پايان دوره درمان و بررسي مجدد تغييرات کلينيکي و آزمايشگاهي ذکر شده  نتايج نشان داد سيکل قاعدگي طبيعي در 2/41 درصد بيماران تحت درمان با کلوميفن به تنهايي و 60 درصد بيماران تحت درمان با کلوميفن بهمراه مت فورمين حاصل گرديده است، همچنين افزايش بروز بارداري در اين بيماران به ترتيب 15 درصد و 25 درصد مشاهده گرديد و از طرفي تغييرات ميزان هورمونهاي جنسي بيانگر بهبود بيشتر در بيماران تحت درمان با کلوميفن بهمراه مت فورمين بوده است. بحث: بهبود سيکل هاي قاعدگي و تخمک گذاري در درمان نازايي با استفاده از ترکيب دو داروي مت فورمين و کلوميفن در بيماران نازاي مبتلا به
PCOD مشاهده گرديد که در مقايسه با استفاده از کلوميفن به تنهايي نتايج بهتري را ((p<0.046 نشان مي دهد که ممکن است بدليل تغييراتي باشدکه مت فورمين در ميزان ترشح انسولين و اندروژن از طريق تاثير آن بر عملکرد پانکراس و همچنين کاهش وزن و افزايش تخمک گذاري دارد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 171  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی