برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی سنگهای متابازیک شمال خوی با نگرشی ویژه بر منشا آنها

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حسيني محمد*,سبزه يي مسيب,امامي محمدهاشم
 
 *سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

منطقه خوي در شمال باختري ايران قرار دارد. مهمترين واحدهاي سنگي در منطقه شامل نهشته هاي پلاتفرمي البرز - آذربايجان، مجموعه افيوليتي، سنگهاي دگر ريخت شده و سنگهاي نفوذي پس از کرتاسه ميباشد.
در منطقه برونزد بزرگي از دايک هاي صفحه اي دگرگون شده وجود دارد که محصولات دگرگوني آنها يک نوع آمفيبوليت با بافت پورفيري و ديگري دانه ريز ميباشد. دگرگوني در آمفيبوليت ها داراي سه فاز مي باشد: فاز اول، دگرگوني ناحيه اي که مهمترين شاهد آن آمفيبوليت هاي گرونادار ميباشد. فاز دوم دگرگوني بوسيله آمفيبوليت هايي که تفريق دگرگوني را متحمل شده اند، مشخص ميگردد. تفريق دگرگوني در آمفيبوليت ها از يک سنگ همگن، دو سنگ با ترکيب متفاوت (موبيليزاي کوارتزديوريتي و تفاله بازيک) را بوجود آورده است. و در نهايت يک دگرگوني قهقرايي بر همه فازهاي قبلي اثر گذاشته و آنها را به گرين شيست تبديل کرده است. از مهمترين ساختارهاي ناشي از دگرشکلي در متابازيتها، پورفيروکلاستهاي پوششي، ساختارهاي نواري، ماکل مکانيکي، چين هاي غلافي، چين هاي پتيگماتيگ، ساختارهاي آنتي تتيک و سين - تتيک،ساختارهاي ميکاماهي و فابريک هاي S-C و́ C مي باشد.
پيش سنگ متابازيتهاي شمال خوي عمدتا بازالتي و از نظر سري ماگمايي، ساب آلکالن و در محدوده توله ايتي قرار مي گيرند و در نمودارهاي تکتونوماگمايي بطور عمده در محدوده بازالت هاي پشته ميان اقيانوسي (MORB-) و بازالت هاي داخل صفحات (WPB) واقع ميشود.
با توجه به قرابت پترولوژيکي و خويشاوندي سنگ شناختي بين متاگابروها و آمفيبوليت ها و همچنين قرار گرفتن لايه هاي نازکي از متابندد چرت و مرمرهاي دگرگون شده و قرار گرفتن قطعاتي از آمفيبوليتها در داخل مرمرها، نشان مي دهد که به احتمال قوي همه آنها بر اثر يک برونريزي بسيار پر حجم در محيط دريايي بوجود آمده اند. که اين حوضه ها در اثر شکافته شدن سريع پوسته قاره اي تشکيل شده اند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 87   pdf-file
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی