برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

روشهای ارزیابی کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: عقلمند سيامك,اكبري فيض اله
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي مديران كيفيت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  شرکت فرآیند تحقیق
زمان:  1384دوره 6
 
چکیده: 

ارزيابي كيفيت «مراقبتهاي بهداشتي و درماني به عنوان دروازه ورودي» ارتقاي كيفيت مراقبتها در نظر گرفته مي شود. ولي ارزيابي كيفيت مراقبتهاي بهداشتي و درماني با توجه به ابعاد و جنبه هاي مختلف آن و نيز پيچيده بودن فرايندهاي مراقبتي، كار ساده اي نبوده و نيازمند ابزارهاي دقيق و معتبري است .
مروري بر مطالعات: از اواخر دهه 1910 كه ارزيابي كيفيت مراقبتهاي بهداشتي و درماني جنبه علمي تري به خود گرفت، تا اواخر دهه 1980 كه فلسفه «مديريت جامع كيفيت» به عنوان يك رويكرد مهم مديريتي براي سازمانهاي بهداشتي و درماني مطرح شد، فرايند ارزيابي كيفيت به «استانداردسازي و اندازه گيري اين استانداردها» محدود مي شد. ولي در متون دو دهه اخير با استناد به فلسفه مديريت جامع كيفيت، ارزيابي كيفيت از اندازه گيري استانداردها به سمت «اندازه گيري ميزان رضايت مشتريان» تغيير جهت داده است. هدف از اين كار تصميم گيري درباره ارتقاي فرايندهاي سازماني در راستاي تامين نيازها و انتظارات مشتريان است. در نتيجه علاوه بر اندازه گيري رضايت مشتريان، مي بايستي عملكرد فرايندها نيز به طور مرتب مورد ارزيابي و پايش قرار گيرد .
بحث و نتيجه گيري: براي تعيين نيازها و انتظارات مشتريان و نيز پايش عملكرد فرايندها نياز به ابزارهاي دقيق و معتبري وجود دارد، تا با استناد به نتايج آنها، در مورد فرايندهاي سازماني تصميمات صحيحي اتخاذ شود. يكي از راه هاي معتبر تعيين نيازها و انتظارات مشتريان سازمانهاي بهداشتي و درماني، استفاده از «پرسشنامه رضايت سنجي» است. براي ارزيابي عملكرد فرايندها نيز، تنها ابزار موجود «نمودارهاي كنترل» مي باشد. در اين مقاله با اشاره به مهمترين و رايجترين روشهاي ارزيابي كيفيت مراقبتهاي بهداشتي و درماني و ذكر نقاط قوت و ضعف هر كدام، سعي شده است جايگاه دو ابزار آماري مورد استفاده در برنامه هاي ارتقاي كيفيت يعني پرسشنامه رضايت سنجي براي شنيدن «صداي مشتري» و نمودارهاي كنترل براي شنيدن «صداي فرايند» و نحوه ارتباط اين دو ابزار، در درون روشهاي ارتقا و فلسفه مديريت جامع كيفيت بازگو شود. چرا كه اين فلسفه است كه به روشها و ابزار آماري معني مي دهد. در غير اين صورت بهترين و دقيقترين ابزار ارزيابي كيفيت نه تنها كمكي به رشد و تعالي سازمان نمي كند، بلكه موجب هدر رفتن منابع سازماني مي شود.

 
کلید واژه: ارزيابي كيفيت، مراقبتهاي بهداشتي و درماني، نمودارهاي كنترل، پرسشنامه رضايت سنجي، مديريت جامع كيفيت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 499  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی