برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

نقش اخلاق در موفقیت سازمانها در عصر اطلاعات

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ضيايي مظاهر*
 
 *مركز تحقيقات مهندسي اصفهان
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي مديران كيفيت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز غير دولتي
حامی:  شرکت فرآیند تحقیق
زمان:  1384دوره 6
 
چکیده: 

هر چند رابطه بين اخلاق و مديريت سازمانها از گذشته كم و بيش مورد توجه بوده است، اما با ورود به عصر اطلاعات، لحاظ كردن جنبه هاي اخلاقي در مديريت براي كسب موفقيت ضروري گرديده است. هدف اين مقاله، نشان دادن اين ضرورت و پرداختن به برخي جنبه هاي آن است كه مي تواند بر موفقيت سازمانهاي امروزي موثر باشد .
اخلاق، مجموعه احكامي است كه درستييا نادرستي رفتارها را در يك جامعه معين مي كند. اما اين احكام متنوع و گاهي به نوعي متضاد مي باشند و بستگي زيادي به موقعيت و زاويه ديد دارند. به علاوه هر چند اخلاق متناسب با تحولات جامعه پويايي خاص خود را دارد، اما نمي تواند سريعا خود را با تغييرات شديد سازگار كند، عصر اطلاعات به معني افزايش اهميت فرايند توليد اطلاعات نسبت به فرايند توليد كالا و انرژي است. در اين فرايند، مهمترين منبع توليد، انسانها و مهمترين فعاليتها، نوآوري و خلاقيت و تبادل اطلاعات است. به علاوه عصر اطلاعات باعث شبكه اي شدن ارتباطات شده است، بديهي است كه اين شرايط واكنش هاي اخلاقي خاص خود را نيز مي طلبد. مساله مهم اين است كه قضاوت افراد در مورد درستي يا نادرستي كارها، به شدت بر عملكرد آنها به عنوان عامل اصلي توليد و تبادل اطلاعات تاثير دارد. و هم چنين شبكه هاي ارتباطي باعث افزايش قدرت گروه هاي اجتماعي شده است و در نتيجه انتظارات اجتماعي از سازمانها را بالا برده، هرگونه فعاليت سازمانها را زير ذره بين قرار داده است. بنابراين هر چند هدف اصلي سازمانها در طول زمانها، كارايي اقتصادي بوده است، اما مديران در عصر اطلاعات براي دستيابي به موفقيت بايد به انتظارات اجتماعي و احكام اخلاقي واكنش هاي متناسب نشان دهند و در بهترين حالت قادر باشند اين گونه انتظارات را با اهداف اقتصادي سازمان تلفيق كنند و دستيابي به اهداف بالاتري را امكان پذير كنند .
اين مقاله با نگاهي به اخلاق و سازمانهاي عصر اطلاعات شروع و سپس روابط اخلاق با جنبه هاي مختلف مديريت سازمانها بطور كلي و سپس س ازمانهاي عصر اطلاعات بررسي مي شود و در پايان برخي موارد كه مي تواند به موفقيت بيشتر سازمانها در عصر اطلاعات كمك كند، ارايه مي گردد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 81  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی